Չորեքշաբթի, 17 Հոկտեմբերի 2018 17:38
Սերգեյ ՑԻԲ. Չնայած ցանկացած քաղաքական որոշումներին, մենք մտադիր ենք հետագայում էլ զարգացնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ
Արմինֆո. «Չնայած ցանկացած քաղաքական որոշումներին, մենք մտադիր ենք շարունակել ակտիվորեն զարգացնել մեր համագործակցությունը Հայաստանի հետ», - հոկտեմբերի 17-ին Երևանում ընթացող EXPO-RUSSIA ԱՐՄԵՆԻԱ ամենամյա արդյունաբերական ցուցահանդեսի բացման արարողությանը լրագրողներին հայտնել է ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարի առաջին տեղակալ Սերգեյ Ցիբը:
«Չնայած քաղաքական իրավիճակին, վստահ եմ, որ մեր երկրների միջև բարեկամությունը և երկար տարիներ կայուն բարեկամական հարաբերությունները հաջողության հիմնական բանալին են, ներառյալ համատեղ բիզնեսի զարգացումը: Հայ ժողովուրդը մեզ համար բարեկամ է, և Հայաստանի հետ գործընկերությունը Ռուսաստանի համար ռազմավարական է», - ասել է նա:
Փոխնախարարը կարևորել է երկրների միջև համագործակցության ընդլայնումը, ոչ միայն ընկերությունների հետ գործընկերության մակարդակով, այլ նաև Ռուսաստանում գտնվող տեխնոլոգիաների փոխանցումով Հայաստանին: Այս առումով նա նշել է, որ այսօր ռուսական դեղագործական ընկերությունները շատ ակտիվ են հայաստանյան շուկայում: «Վերջին 7 տարիների ընթացքում Ռուսաստանում ստեղծվել են բարդ դեղամիջոցների  արտադրման նշանակալից տեխնոլոգիական հնարավորություններ: Մենք պատրաստ ենք կիսել այն մեր հայ գործընկերների հետ`հայաստանյան բնակչությանը բարձր տեխնոլոգիական դեղամիջոցներ առաջարկելու համար, ինչը կնպաստի քաղաքացիների առողջությանը », - ասաց Ս. Ցիբը:
Նա նշել է, որ այսօր կան բազմաթիվ ոլորտներ, որոնք հնարավորություն են ստեղծում համագործակցություն հաստատել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև, ընդլայնելով փոքր և միջին բիզնեսի ներգրավումը, որը, ըստ փոխնախարարի, լակմուսի թուղթ է տնտեսության զարգացման համար: Պատասխանելով ԱրմԻնֆոյի հարցին, նա նշել է, որ Հայաստանը և Ռուսաստանը պետք է աշխատեն բարձր մրցունակ արտադրանքների ստեղծման և երրորդ երկրների շուկաներ դրանց արտահանման ուղղությամբ: «Իմ կարծիքով, մեր համատեղ խնդիրը ռուսական և հայկական ընկերությունների առաջխաղացումն է այլ շուկաներում», - ընդգծել է Ս.Ցիբը:
Խոսելով ցուցահանդեսի մասին, փոխնախարարը նշել է, որ նման միջոցառումները միայն միավորում են կողմերի շահերը, նպաստելով դրանց ամրապնդմանը: «Ցուցահանդեսը լուրջ ներդրում կունենա Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման գործին: Այս տարի միջոցառմանը մասնակցելու մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերել տարբեր արդյունաբերական տարածքներից, մասնավորապես, տրանսպորտի, էներգետիկայի, բժշկության, հեռահաղորդակցության, ֆինանսների և այլ ոլորտներից, որոնք աշխատում են մեր երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ, ռազմավարական գործընկերության ամրապնդման միջոցով: Բացի այդ, ցուցահանդեսին մասնակցությունը մեզ և մեր հայ գործընկերներին թույլ է տալիս ընդլայնել երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունները, ինչպես նաև երկկողմ տնտեսական համագործակցությունը», - եզրափակել է նա:
Նշենք, որ «EXPO-RUSSIA ARMENIA» ցուցահանդեսը Հայաստանում անցկացվում է ութերորդ անգամ, ՌԴ Արտաքին գործերի նախարարության և արդյունաբերության և առևտրի նախարարության, Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատան և Հայաստանում առևտրի ներկայացուցչության, ինչպես նաև ՀՀ նախարարությունների և գերատեսչությունների աջակցությամբ:
Միջոցառմանը մասնակցում են Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Հայաստանի էներգետիկայի, ճարտարագիտության, մետաղագործության, ավտոմոբիլային արդյունաբերության, հանքարդյունաբերության, շինարարության, տրանսպորտի, հեռահաղորդակցության, գյուղատնտեսության, դեղագործության, կրթության և այլ ոլորտներում արդյունաբերական ձեռնարկությունների, գիտական ​​և կրթական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Մասնակիցների համար մշակվել է լայնածավալ բիզնես ծրագիր, որը ներառում է շնորհանդեսներ, կլոր սեղաններ, անմիջականորեն էներգետիկայի և հանքարդյունաբերության, տրանսպորտի և կապի, գյուղատնտեսության, դեղագործության, գիտության և կրթության նախարարությունների, գերատեսչությունների և հիմնական ստորաբաժանումների ղեկավարների մասնակցությամբ: Ցուցահանդեսի սահմաններում կլինի B2B ձևաչափով շփումների փոխանակում:
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով, 2018 թվականի հունվար-օգոստոսին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է 1.2 մլրդ դոլար, տարեկան աճը`22.3%: Մասնավորապես, արտահանումն աճել է 31.7%, մինչև 424.2 մլն դոլար, ներմուծումը`17.9%, մինչև 805 մլն դոլար:
Հայաստանում նախատեսվում է սահմանափակել գործունեության այն տեսակները, որոնք 2025 թվականի հուլիսի 1-ից պետք է անցնեն ԱԱՀ դաշտՀայաստանում նախատեսվում է սահմանափակել գործունեության այն տեսակները, որոնք 2025 թվականի հուլիսի 1-ից պետք է անցնեն ԱԱՀ դաշտ
Հայաստանում խոշոր սպառողները ուղղակիորեն  էլեկտրաէներգիա արտադրողների հետ պայմանագրերի կնքման հնարավորություն կունենանՀայաստանում խոշոր սպառողները ուղղակիորեն  էլեկտրաէներգիա արտադրողների հետ պայմանագրերի կնքման հնարավորություն կունենան
Հայաստանի ԿԲ-ի 2025թ. նոր կանխատեսմամբ ՀՆԱ աճը կարող է արագանալ մինչեւ 7 տոկոս, բայց արտահանումն ու ներմուծումը խիստ կնվազենՀայաստանի ԿԲ-ի 2025թ. նոր կանխատեսմամբ ՀՆԱ աճը կարող է արագանալ մինչեւ 7 տոկոս, բայց արտահանումն ու ներմուծումը խիստ կնվազեն
ՄՊՀ-ը շուրջ 1 միլիարդ դրամով տուգանել է բուքմեյքերական ընկերություններինՄՊՀ-ը շուրջ 1 միլիարդ դրամով տուգանել է բուքմեյքերական ընկերություններին