Wednesday, October 17 2018 17:38
Sergei Tsyb: Despite any political decisions, we intend to further  develop cooperation with Armenia
ArmInfo. "Despite any political decisions, we intend to continue to actively develop  cooperation with Armenia," First Deputy Minister of Industry and  Trade of the Russian Federation Sergey Tsyb told reporters on the  margins of the opening of the annual industrial exhibition  EXPO-RUSSIA ARMENIA on October 17 in Yerevan.
"Despite what political situations arise, I am sure that friendship  between our countries and friendly relations that have been stable  for many years is the main key to success, including the development  of joint business. The Armenian people are friendly to us, and  partnership with Armenia is strategic for Russia, "he said.
The Deputy Minister stressed the importance of expanding cooperation  between the countries, but not only from the point of view of  partnership at the company level, but also in terms of the transfer  of technologies in Russia to Armenia. In this light, he noted that  today Russian pharmaceutical companies are very active in positioning  themselves on the Armenian market. "Over the past 7 years,  substantial technological opportunities have been created in Russia  for the production of complex drugs. We are ready to share this with  our Armenian colleagues, to offer high-tech medical products to the  Armenian population, which will strengthen the health of citizens,"  said  Tsyb.
He noted that today there are many areas with the opportunity to  establish partnership between Armenia and Russia, expanding the  penetration of small and medium business, which, according to the  deputy minister, is a litmus test in the development of the economy  as a whole. Answering the question of ArmInfo, the deputy head of the  department noted that Armenia and Russia should work on creating  highly competitive products and their export to the markets of third  countries. "In my opinion, our joint task is to promote the interests  of Russian and Armenian companies to other markets," S. Tsyb  stressed.
Speaking about the exhibition, the deputy minister noted that such  events only bring together the interests of the parties, contributing  to their strengthening. "The exhibition will make a worthy  contribution to the development of trade and economic cooperation  between the Russian Federation and the Republic of Armenia. This  year, a large number of enterprises from various industrial areas, in  particular in the fields of transport, energy, medicine,  telecommunications, finance, etc., have shown particular interest in  participating in the event. . that work by strengthening trade and  economic cooperation between our countries, strengthen strategic  partnership. In addition, participation in the exhibition provides us  and our Armenian partners from ary to expand bilateral trade,  strengthen trade, find new points of development, to expand bilateral  economic cooperation as a whole ", - he concluded.
The exhibition EXPO-RUSSIA ARMENIA is held in Armenia for the eighth  time with the support of the Foreign Ministry and the Ministry of  Industry and Trade of Russia, the Embassy and the Trade  Representation of Russia in Armenia, ministries and departments of  the Republic of Armenia.
The event is attended by representatives of industrial enterprises,  scientific and educational organizations in the fields of energy,  engineering, metallurgy, automobile industry, mining, construction,  transport, telecommunications, agriculture, medicine, education, etc.  from Russia, Belarus, Kazakhstan and Armenia.
An extensive business program has been developed for the  participants, which includes presentations, round tables directly at  the ministries of the Republic of Armenia on energy and mining,  transport and communications, agriculture, medicine, science and  education with the participation of heads of departments and main  divisions. On the margins of the exhibition will be an exchange of  contacts in B2B format.
According to the RA Statistics Committee, the foreign trade turnover  between Armenia and the Russian Federation in January-August 2018  amounted to $ 1.2 billion, with an annual growth of 22.3%. In  particular, exports increased by 31.7% to $ 424.2 million, while  imports grew by 17.9% to $ 805 million.