Thursday, August 29 2019 13:01
The issue of increasing export of Turkmen oil and gas products to  Armenia was discussed in detail in Ashgabat
ArmInfo.The issue of increasing export of Turkmen oil and gas products to Armenia was  discussed in detail in Ashgabat at a meeting of the Minister of  Finance and Economy of Turkmenistan Batyr Bazarov with the delegation  of the Republic of Armenia, which included Deputy Minister of Economy  Avag Avanesyan and Deputy Minister of High-Tech Industry Gegham  Vardanyan.
According to the ORIENT publication, citing the Ministry of Finance  of Turkmenistan, at the meeting, the parties discussed in detail the  expansion of trade and economic cooperation between Turkmenistan and  Armenia by increasing export-import operations and enhancing  partnerships in various sectors of the economy.
The Turkmen side took the initiative to establish Trading houses in  the territories of both states. This practice has proven to be  effective in expanding the assortment and list of goods delivered to  the partner country. And as reported by the Turkmen Ministry of  Finance, the delegation of Armenia showed a certain interest in this  proposal. "During the meeting, they discussed in detail the issues of  increasing the export of Turkmen oil and gas, textile and  agricultural products to Armenia, as well as the prospects for  expanding the supply to Turkmenistan of various goods from Armenia,  including jewelry, brandy, etc. Special attention during the  negotiations was paid to interaction in the field of digitalization  of the financial and banking sector of Turkmenistan, given the  certain experience of Armenian specialists in this direction, which  has found application in a number of states, including Australia, the  Russian Federation, Iran and other countries ",  the publication's  report reads.
It is emphasized that the parties agreed to consider the proposals  that were voiced during the meeting and, if confirmed, to prepare the  relevant project documents.
As ArmInfo previously reported, the visit of the Armenian delegation  to Turkmenistan took place on August 26-27.
It should be noted that, according to the RA Statistical Committee,  the volume of foreign trade turnover between Armenia and Turkmenistan  in 2018 amounted to $ 30.6 million with a y-o-y growth of 88%. At the  same time, exports amounted to $ 3.1 with a y-o-y decline by 48.8%,  imports - $ 27.5 million, with an increase of 2.7-fold.