Արմինֆո.Հայաստանում ոսկին թանկանում է՝ թանկարժեք մետաղների գների ընդհանուր անկման ֆոնին ։ Մասնավորապես, այս շաբաթ ընդհանուր առմամբ թանկարժեք մետաղներն էժանացել են 0,3 տոկոսով, իսկ ոսկին մի փոքր աճել է:
ՀՀ ֆինանսների նախարարության <Թանկարժեք մետաղների և թանկարժեք քարերի պետական գանձարան> գործակալության տեղեկատվության համաձայն՝ 2020 թվականի հունիսի 15 -21-ը սահմանվել են թանկարժեք մետաղների հետևյալ բացթողնման գները՝ 1 գրամ ոսկի (չափիչ ձուլակտորներ)՝ 26614,08 դրամ (շաբաթական դինամիկայի փոփոխություն՝ 0,5% անկումից 0,1% աճ), արծաթը՝ 274,14 դրամ (շաբաթական անկման արագացում՝ 1,3%-ից մինչև 24%), պլատինը՝ 10 167,75 դրամ (շաբաթական անկման փոփոխություն՝ 2,8% աճից 1,2% անկում) եւ պալադիումը՝ 30 188,96 դրամ (շաբաթական դինամիկայի փոփոխություն՝ 0,3% անկումից 0,4% աճ):
Միջազգային բորսաների տվյալներով՝ 2020թ. հունիսի 17-ին ոսկու տրոյական ունցիայի սփոթային գինը կազմել է 1712 դոլար (օրական անկումը՝ 0,12%), արծաթինը ՝ 17.54 դոլար (առանց օրական փոփոխության), պլատինը ՝ 811 դոլար (առանց օրական փոփոխության) եւ պալադիումի՝ 1989 դոլար (օրական աճը՝ 0,56%)։