ArmInfo.The Capacity Development Centre of the International Monetary Fund (IMF) for the countries of the Caucasus, Central Asia and Mongolia was opened in Kazakhstan. Chairman of the Kazakh National Bank Galymzhan Pirmatov and the IMF delegation led by IMF Managing Director Kristalina Georgieva attended the solemn opening ceremony of the Centre on June 9 in Almaty. This is stated in the message of the National Bank of the Republic of Kazakhstan.
The report notes that heads of central banks from the region and around the world, international financial organizations and diplomatic missions, as well as representatives of government agencies attended the ceremony.
The Regional Center in Almaty has become the 17th IMF Capacity Development Center in the world. The Center will coordinate the activities of the IMF in nine countries of the region: Armenia, Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, Mongolia, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan. The activities of the center will be aimed at developing competencies, exchanging experience, studying and applying the best world practices in the field of public administration, monetary and budgetary policy, and the development of the financial sector. The opening of the IMF regional center in Almaty is the result of many years of cooperation between Kazakhstan and the IMF.