Հինգշաբթի, 23 Հուլիսի 2015 19:02
EY ընկերության Երևանի գրասենյակի ղեկավարություն. 2016 թվականին մենք մտադիր ենք կրկնապատկել Հայաստանում տրամադրվող ծառայությունների ցուցանիշը
Համաշխարհային ճանաչում ունեցող  EY (նախկինում` Ernst & Young) աուդիտորական ընկերության Երևանի գրասենյակը հերթկանա անգամ Հայաստան էր հրավիրել էր գործընկերներին` աշխարհի տարբեր երկրներում ընկերության գրասենյակներում աշխատող բարձրաստիճան աշխատակիցների` ինչպես գործարար բանակցություններ անցկացնելու, համատեղ նախագծեր քննարկելու, այնպես է ոչ պաշտոնական շփման և աշխարհի հնագույն երկրներից մեկի վերաբերյալ պատկերացում կազմելու նպատակով:
Ինչպես վերջերս կայացած պաշտոնական ընդունելության ընթացքում նշել է ընկերության Երևանի գրասենյակի ղեկավար Էրիկ Հայրապետյանը, այդ միջոցառումն անցկացվում է երրորդ տարին անընդմեջ և արդեն հասցրել է դառնալ հաստատուն ավանդույթ: Հյուրերը ժամանաել էին Եվրոպայի և Ամերիկայի, ինչպես նաև ԱՊՀ տարբեր երկրներից: «Այս տարի իրադարձությունը հատկապես ուշագրավ է այն առնչությամբ, որ մեզ հաջողվեց մեր հյուրընկալ մայրաքաղաքում հավաքել ոչ միայն հայկական ծագում ունեցող աշխատակիցներին, սփյուռքի ներկայացուցիչներին, այլև մեր օտարերկրյա  բարեկամներին և գործընկերներին: Դա փայլուն գաղափար է, ընդհանուր առմամբ` համահունչ ընկերության գաղափարախոսությանը», - նշել էր Է.Հայրապետյանը:
Հրավիրվածների թվում էին հենց հայերի պատմական հայրենիքում հավաքվելու գաղափարի հեղինակները, մարդիկ, ովքեր հայկական արմատներ չունեն, սակայն հայ ժողովրդի մեծ բարեկամներն են,  Ջեյ Նիբբեն` EY ընկերության համաշխարհային գործադիր կոմիտեի անդամ և հարկադրման բնագավառի ծառայությունների համաշխարհային փորձի գծով փոխնախագահը, և ԱՊՀ երկրներում EY նախկին կառավարիչ Կարլ Յոհանսոնը:
Գրասենյակի ղեկավարի ասելով, միջոցառումը նպաստում է համաշխարհային մասշտաբի ընկերությունում արդեն ձևավորված հայ համայնքի ամրապնդմանն ու դրա ամենամյա ընդլայնմանը: «Մենք հասկանում ենք, թե որքան կարևոր է ողջ աշխարհի հայության միավորումը, հատկապես այժմ, երբ մեր հայրենիքը նշում  է Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը», - ընդգծել է Հայրապետյանը: ԱրմԻնֆո-ի թղթակցի հետ զրույցում նա նշել է, որ որոշումը չի սահմանափակվում միայն հայերով, և միջոցառմանն օտարերկրացիների` հայերի բարեկամների ներգրավումն սկզբունքային բնույթ է կրում, և նախորդ տարիների համեմատ մասնակիցների թիվն անհամեմատ ավելացել է: «Այդ որոշմամբ մենք ինչ-ինչ դրական կիրառական արդյունքի ենք հասել: Բազմաթիվ հայրենակիցներ և գործընկերներ մասնակցում են Հայաստանին առնչվող մեր նախագծերին: Մենք արդեն մեծ ձեռքբերում ենք համարում այն, որ մեր կողմից հրավիրված բազմաթիվ հայեր, այցելելով նախնիների հայրենիք, նրա համար ինչ-որ լավ և օգտակար բան անելու դրդում զգացին, հաղորդակցվեցին և ակտիվորեն ներգրավվեցին Հայաստանի բուն կյանքին», - նշել է Է.Հայրապետյանը:
ԱՊՀ երկրներում բիզնես-մոդելավորման և գնահատման ծառայությունների բաժնի ղեկավար Հակոբ Սարգսյանն իր հերթին ԱրմԻնֆո-ի թղթակցին հաղորդել է, որ իր գործընկերները հավաքվել են Հայաստանում, որպեսզի հերթական անգամ քննարկեն աուդիտի և հարկային խորհրդատվության վերաբերյալ Հայաստանի համար հետաքրքիր նախագծեր: «Մենք ֆենոմենալ հաջողություն ենք արձանագրել հարկային խորհրդատվության բնագավառում: Մասնավորապես, նախորդ տարիների համեմատ Հայաստանում տրամադրվող ծառայությունների ծավալի աճը կազմել է 80%, իսկ 2016 թվակաին մտադիր ենք կրկնապատկել այդ ցուցանիշը», - նշել է Հ.Սարգսյանը:
Նրա ասելով, Հայաստանում մեծացել է որակյալ խորհրդատվական ծառայությունների նկատմամբ պահանջարկը: «Ասել, որ մենք արձանագրել ենք խորհրդատվական ծառայությունների նկատմամբ պահանջարկի կտրուկ աճ` չի կարելի, սակայն կարող ենք նշել, որ դրանք ավելի մեծ ժողովրդականություն են սկսել վայելել և դարձել են ավելի արդիական: Բիզնեսի ներկայացուցիչներն ավելի լավ են հասկանում խորհրդատվության անհրաժեշտությունը, քանի որ դրա կիրառումը բարձրացնում է ձեռներեցության արդյունավետությունը հեռանկարում, իսկ ծախսերը լիովին փոխհատուցվում են», - նշել է Հ.Սարգսյանը:
Նշենք, որ EY Armenia-ն տրամադրում է ընկերության ծառայությունների ողջ ցանկը, մասնավորապես` աուդիտի, հարկման, գործարքների ուղեկցման և խորհրդատվության բնագավառում: Ընկերությունն էական տեղ է հատկացնում շուկայի հետազոտությունների անցկացմանը, որում աշխատում է: Ընկերությունն անցկացնում է աշխատանքի շուկայի, աշխատավարձերի, փոխհատուցումների, անձնակազմի կառավարման տարբեր գործառույթների  լայն հետազոտություններ: