Ուրբաթ, 1 Սեպտեմբերի 2017 15:01
Պալլադիումի և պլատինիումի թանկացումն արագացրել է թանկարժեք մետաղների գների աճի տեմպերը` մինչև 1,3%
Արմինֆո. Թանկարժեք մետաղները Հայաստանում 1,3%-ով թանկացել են, մինչդեռ մեկ շաբաթ առաջ դիտվել է գների 0,9% աճ: Թանկարժեք մետաղների գների աճի տեմպերի արագացումը պայմանավորված է պլատինիւմի նվազման վեկտորի փոխարինմամբ վերընթացով, և պալլադիմումի գների աճի տեմպերի արագացմամբ, որոնց ֆոնին ոսկին ու արծաթը ցուցադրել են վերելքի տեմպերի դանդաղում:
Ինչպես ԱրմԻնֆո գործակալությանը հաղորդել են ՀՀ ֆինանսների նախարարության «Թանկարժեք մետաղների և թանկարժեք քարերի պետական ​​գանձարան» գործակալությունից, 2017 թվականի  օգոստոսի 28-ից մինչև սեպտեմբերի 3-ը  սահմանվել են թանկարժեք մետաղների հետևյալ գները. մեկ գրամ ոսկու վաճառքի գինը`19818,54  դրամ (շաբաթական աճի դանդաղում` 0,8%-ից մինչև 0,5%), արծաթինը` 261,98 դրամ (շաբաթական աճի դանդաղում 1,3%-ից մինչև 0,8%), պլատինիումինը` 15048,29 դրամ (շաբաթական աճի դինամիկան փոխվել է 0,5% անկումից մինչև 0,9 % աճ), պալլադիումինը` 14392,15 դրամ (շաբաթական աճի արագացում 1,9%-ից մինչև 3,1% աճ):