Չորեքշաբթի, 10 Հունվարի 2018 20:20
Հայաստանում թանկարժեք մետաղների գները 2018 թվականի առաջին 10 օրերին արձանագրել են կտրուկ աճ
Արմինֆո. Հայաստանում 2018 թվականի սկզբին թանկարժեք մետաղների գներն աճել են 6%, 2017 թվականի վերջին շաբաթ տեղի ունեցած`1.5% աճի համեմատ: Ընդ որում, գների կտրուկ աճը խթանել են ոսկին, արծաթը և պալադիումը, իսկ պլատինի գները բարձրացել են ավելի չափավոր:
Ինչպես ԱրմԻնֆո գործակալությանը տեղեկացվել է ՀՀ ֆինանսների նախարարության «Թանկարժեք մետաղների և թանկարժեք քարերի պետական ​​գանձարան» գործակալությունից, 2018 թվականի հունվարի 8-14-ը սահմանվել են թանկարժեք մետաղների հետևյալ գները`մեկ գրամ ոսկու վաճառքի գինը – 20462.92 դրամ (շաբաթական աճը`4.8%), արծաթ – 266.26 դրամ (շաբաթական աճ`6.8%), պլատինիում – 14803.78 դրամ (շաբաթական աճը`5.1%), պալադիում – 16958.02 դրամ (շաբաթական աճը`7.1%):
Մասնավորապես, տարեսկզբից ոսկու գինը Հայաստանում աճել է 11.2%, արծաթի գինը` 1.4%, պալադիումինը` 53.8%, իսկ պլատինի գինը, ընդհակառակը, իջել է 0,4%: