Friday, March 23 2018 19:14
Polish company Simed Group showed interest in construction of Vedi water reservoir in Armenia
ArmInfo. The Armenian Water Committee and the Polish company Simed Construction signed a memorandum of understanding on March 23. The document, under which the chairman of the RA Water Committee Arsen Harutyunyan and the president of the group of companies "Simed group" Bohuslav Shikorsky put their signatures, is aimed at the construction of reservoirs in Armenia within the framework of public-private partnership.
Prior to the signing of the Memorandum, Prime Minister Karen Karapetyan met with Bohuslav Shikorski, during which the two sides exchanged views on bilateral cooperation and touched on promising projects.  The Prime Minister of RA, the press service of the government, welcomed the entry of the Polish company into the Armenian market. "I am aware of the active negotiations, have a smart progressive team, since we have arrived at the right place and at the right time." Public-private partnership is extremely important for us, and we will be extremely flexible in this matter, so that this format of interaction is spread in our The sphere of water management is in the priority line, "the head of the Armenian government said.
Appreciating the reception, Boguslav Shikorski stressed the importance of cooperation with the Armenian government. He noted that includes a number of Polish companies that implement various projects, including in the water sector. The head of the Polish company stressed that the program of construction of reservoirs in Armenia is a promising direction from the point of view of bilateral cooperation. intends to begin construction work as soon as possible, or rather, starting from July 2018. He informed that he plvied to visit the construction site of the Vedin reservoir to discuss further steps.
Karen Karapetyan stressed that the Armenian government is ready to stand next to any investor, including, with the Simed Group, assisting in the implementation of joint programs in the format of public-private partnership.