Երեքշաբթի, 2 Հունիսի 2020 17:43
Պատգամավոր. Երաշխավորվող բանկային ավանդների շեմի բարձրացումը թույլ կտա դրանց ընդհանուր ընդգրկումը 41,5 տոկոսից հասցնել 45 տոկոսի
Արմինֆո.Ազգային ժողովի նիստում "Բարգավաճ Հայաստան" խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը ներկայացրել է օրինագիծ, որը նախատեսում է Հայաստանի առևտրային բանկերում երաշխավորված ավանդի առավելագույն գումարի շեմի բարձրացում:
Նա հիշեցրել է, որ խոսքը դրամային ավանդների շեմը ներկայիս 10 մլն դրամից մինչեւ 16 մլն դրամ բարձրացնելու մասին է, իսկ արտարժութային ավանդներինը՝ ներկայիս 5 մլն դրամից մինչեւ 7 մլն դրամ (արտարժույթին համարժեք)։ Միաժամանակ, Մելքումյանն ընդգծել է, որ այս օրենսդրական նախաձեռնությունը չի նախատեսում ՀՀ առեւտրային բանկերի կողմից ավանդների երաշխավորման հիմնադրամում 0,05% - ի չափով եռամսյակային վճարումների բարձրացում: Նման անհրաժեշտությունն, ըստ նրա, առաջացել է կատարված ուսումնասիրության արդյունքում, որի համաձայն պարզվել է, որ վերջին 5 տարիների ընթացքում երկրում նվազել է ավանդատուների թիվը: Միեւնույն ժամանակ, այս նախաձեռնությունը անհրաժեշտ է ավանդների ապահովագրության ընդգրկում ավելացնելու տեսանկյունից, որի մասնաբաժինը ներկայումս կազմում է 41,5%: Մելքումյանի համոզմամբ,  շեմը բարձրացնելով այդ ցուցանիշը կհաջողվի բարձրացնել մինչեւ 45 տոկոս, դրանով իսկ ընդգրկելով նաեւ խոշոր ավանդատուներին, որոնց մասնաբաժինը քանակական արտահայտությամբ կազմում է շուրջ 1,5 տոկոս: Սակայն ներդրված միջոցների ծավալի  առումով խոշոր ավանդատուներին բաժին է ընկնում ավելի քան 60%:
ԱրմԻնֆո-ի պատրաստած Հայաստանի բանկերի ֆինանսական վարկանիշի 31.12.2019 թ.տվյալներով, Հայաստանի բանկային համակարգում ավանդների (ցպահանջ եւ ժամկետային) ծավալը կազմել է 3.5 տրլն դրամ (7.3 մլրդ դոլար)՝ 20.7% տարեկան աճով։  Դրանից մոտ 1.95 տրլն  դրամ կամ 4.1 մլրդ դոլար  ֆիզիկական անձանց ավանդներն են (ցպահանջ եւ ժամկետային)՝ 14.8% տարեկան  աճով: Հայաստանի բանկային համակարգի ընդհանուր պարտավորությունների ընդհանուր ծավալում ժամկետային ավանդներին բաժին է ընկնում շուրջ 43% կամ 2.2 տրլն դրամ (4.4 մլրդ դոլար), որի ավելի քան 71% - ը ֆիզիկական անձանց ժամկետային ավանդներն են: Տարեկան կտրվածքով ՀՀ բանկային համակարգի ժամկետային ավանդների ծավալն աճել է 14% - ով: Հայաստանի ՀՆԱ-ի նկատմամբ ցպահանջ  և ժամկետային ավանդների գումարային ծավալի հարաբերակցությունը 2019 թվականի արդյունքներով հասել է 54%-ի՝ 2018 թվականի 45%-ի դիմաց: