Հինգշաբթի, 4 Հունիսի 2020 15:33
Վարչապետ Բանկերն ու վարկային կազմակերպությունները վարկային արձակուրդ են տրամադրել 550 հազար ֆիզիկական անձանց
Արմինֆո. Բանկերն ու վարկային կազմակերպությունները վարկային արձակուրդ են տրամադրել 550 հազար ֆիզիկական անձանց։ Այս մասին հուլիսի 4-ին կառավարության նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ։
«Այս պահի դրությամբ հակաճգնաժամային նպատակներով բանկերն ու վարկային կազմակերպությունները վերանայել են մոտ 550 հազար ֆիզիկական անձանց 682 մլրդ դրամի վարկի գծով պարտավորությունները՝ 45 մլրդ դրամի չափով վարկային արձակուրդ են տրամադրել, և 17 400 իրավաբանական անձանց 640 մլրդ դրամի վարկի գծով` 57 մլրդ դրամի ընթացիկ պարտավորությունների հետ կապված վարկային արձակուրդ են տրամադրել»,-ասել է վարչապետը:
Նշենք, որ մարտի 13-ից Հայաստանի բանկերը հայտարարել են 2-3 ամսվա վարկային արձակուրդի մասին ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց համար, որոնք ենթադրում են վճարումների հետաձգում վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարների մարումներ: Ընդ որում, հետաձգված վճարումները կփոխանցվեն հետագա ամիսներին: Փորձագետների կարծիքով՝ դա մեծացնում է մարումների ամսական ծանրաբեռնվածությունը, ինչը կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով բարդ իրավիճակում հայտնված վարկառուի եւ այդ կապակցությամբ ձեռնարկված սահմանափակող միջոցների առնչությամբ բարդացնում է վարկային պարտավորությունները կատարելու հնարավորությունը:-