Երեքշաբթի, 9 Հունիսի 2020 14:01
Հայաստանի սպառողական շուկայում տարեկան գնաճը 2020թ. մայիսին կազմել է 1,2 %, իսկ միայն հունվար-մայիսին ՝ 2,5 %
Արմինֆո.Հայաստանի սպառողական շուկայում 2020 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին արձանագրվել է 2,5 տոկոս գնաճ ՝ 2019թ. նույն ժամանակահատվածի 2 տոկոս գնաճի դիմաց։
Ըստ ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, դա պայմանավորված էր պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գների 5,6 տոկոսով (նախորդ տարվա 3.7 տոկոսի դիմաց) և ծառայությունների սակագների 0,4 տոկոսով (նախորդ տարվա նույն 0.4 տոկոսի դիմաց), ոչ պարենային ապրանքների 0.5 տոկոսով (նախորդ տարի 0,9 տոկոսով թանկացման դիմաց) գների բարձրացմամբ։
Տարեկան կտրվածքով (2019թ. հունվար-մայիսի համեմատ) սպառողական շուկայում արձանագրվել է 0.3% գնաճ (մեկ տարի առաջվա 1.9%  գնաճի դիմաց), ինչին նպաստել են ոչ պարենային ապրանքների 1,2% թանկացումը և ծառայությունների սակագների 1.3% բարձրացումը ՝ պարենային ապրանքների 0,6% էժանացման դեպքում:
Ըստ վիճակագրության ՝ 2020թ. մայիսին, 2019թ. մայիսի համեմատ, սպառողական գներն աճել են 1,2 տոկոսով ՝ պարենային ապրանքների 2% թանկացման և ծառայությունների սակագների 1% բարձրացման հաշվին՝ ոչ պարենային ապրանքների գների անփոփոխության դեպքում։ Միայն մայիսին արձանագրվել է 0,1 տոկոս գնանկում (2019թ. մայիսյան գնանկումային 0,4 տոկոսի դիմաց) ՝ պարենային ապրանքների 0,1 տոկոսով եւ ոչ պարենային ապրանքների 0,6 տոկոսով էժանացման պայմաններու՝ ծառայությունների սակագների անփոփոխության դեպքում։ Երևանում 2020 թվականի մայիսին սպառողական գները նվազել են 0,1% - ով (2019թ.մայիսին 0,5% - ով նվազման դեմ):
Բանջարեղենը տարեկան կտրվածքով (2020թ.մայիս - 2019թ. մայիս) էժանացել է 3,7% - ով, իսկ միայն մայիսին ՝ 5% - ով ։
Մսամթերքը տարեկան կտրվածքով էժանացել է 2,6 տոկոսով, իսկ միայն մայիսին ՝ 0,3 տոկոսով ։ Ընդ որում, թռչնի միսը տարեկան կտրվածքով էժանացել է 13,2 տոկոսով, իսկ միայն մայիսին ՝ 3,6 տոկոսով ։
Սուրճը, թեյը, կակաոն, բուսական եւ կենդանական ծագմամբ ճարպերը եւ
ոչ ալկոհոլային խմիչքները մայիսին էժանացել են 0,2-0,1 տոկոսով։
Միրգը տարեկան կտրվածքով թանկացել է 13,8 տոկոսով, իսկ միայն մայիսին ՝
5,3%.
Կաթնամթերքը, պանիրը եւ ձուն տարեկան կտրվածքով էժանացել են 2,9 տոկոսով, իսկ միայն մայիսին թանկացել են 0,4 տոկոսով: Ընդ որում, ձվի գինը բարձրացել է
մայիսին 1,5% - ով՝ տարեկան ա 16% - ով անկման դեպքում։
Շաքարը և շաքարավազը մայիսին թանկացել են 0,3 տոկոսով ՝ տարեկան 3,7 տոկոսով էժանանալու դեպքում:
Ալկոհոլային խմիչքներն ու ծխախոտը տարեկան կտրվածքով թանկացել են համապատասխանաբար 11,9 եւ 10,4 տոկոսով, իսկ միայն մայիսին ՝ 1,9 եւ 0,8 տոկոսով:
Ոչ պարենային շուկայում 2020թ. մայիսին էժանացել է հագուստը ՝ 2,4% - ով, կոշիկները ՝ 2,1% - ով, վառելիքը և քսանյութերը ՝ 1,2% - ով, սպասք և խոհանոցային պարագաներ ՝ 0,9% - ով, խոշոր կենցաղային էլեկտրատեխնիկան ՝ 0,2% - ով: Դրան զուգահեռ ՝ մայիսին թանկացել են կահույքն ու այգեգործական պարագաները ՝1,5% - ով, մաքրող և լվացող միջոցները ՝ 1% - ով, ոսկերչական իրերը ՝ 0,8% - ով, դեղագործական արտադրանքը ՝ 0,6% - ով։
Բենզինը եւ դիզվառելիքը մայիսին էժանացել են համապատասխանաբար 9,8 եւ 15,4 տոկոսով: Տարեկան կտրվածքով (2020թ. մայիս՝ 2019թ. մայիսի համեմատ) բենզինն ու դիզվառելիքը էժանացել են 31,1% - ով և 31,8% - ով, իսկ միայն հունվար-մայիս ամիսներին գները նվազել են համապատասխանաբար 28,6% - ով և 26,6% - ով:
Մայիսին ծառայությունների սակագների բարձրացում է արձանագրվել առողջապահության ոլորտում ՝ 0,2 տոկոսով (տարեկան 1,9 տոկոս աճի դեպքում), դրան զուգահեռ նկատվել է տրանսպորտի ոլորտում ծառայությունների էժանացում ՝ 0,6 տոկոսով (տարեկան 3,7 տոկոս անկման դեպքում), մշակույթի եւ հանգստի կազմակերպման ոլորտներում ՝ 0,6 տոկոսով (տարեկան 1,2 տոկոս անկման դեպքում), ռեստորանային եւ հյուրանոցային բիզնեսի ոլորտում ՝ 0,4 տոկոսով (տարեկան 0,2 տոկոս աճի դեպքում): Մայիսին անփոփոխ են մնացել կրթության, կապի եւ կոմունալ ծառայությունների սակագները, մինչդեռ կրթության ոլորտում տարեկան կտրվածքով ծառայությունները թանկացել են 3,6 տոկոսով եւ կոմունալ ծառայությունների սակագները ՝ 1,1 տոկոսով, իսկ կապի ոլորտում ծառայությունները էժանացել են 0,1 տոկոսով:
Սպառողական շուկայում մայիսի գնանկումը (0,1%) ուղեկցվել է դոլարի նկատմամբ դրամի արժևորմամբ՝ 0,9% - ով ։ Հունվար-մայիս ամիսներին սպառողական շուկայում գնաճը (2,5%) ուղեկցվել է  դոլարի նկատմամբ դրամի 1,2% արժեզրկմամբ՝ մեկ տարի առաջ 2% գնաճի եւ 0,9% դրամի արժևորման դիմաց: 2020թ. մայիսին՝ 2019թ. մայիսի համեմատ, դրամը դոլարի նկատմամբ թուլացել է 0,7% - ով ՝ մինչև 484,1 դր/$1՝ 1,2% գնաճի դեպքում (480,5 դր/$1-ի դիմաց ՝ մեկ տարի առաջ 2,8% գնաճի դեպքում 0,7% արժևորմամբ):