Երեքշաբթի, 8 Սեպտեմբերի 2020 13:33
Հայաստանում կբարձրացվի երկրի առեւտրային բանկերում ֆիզիկական անձանց երաշխավորված ավանդի առավելագույն գումարի շեմը
Արմինֆո. Հայաստանում կբարձրացվի երկրի առեւտրային բանկերում ֆիզիկական անձանց երաշխավորված ավանդի առավելագույն գումարի շեմը։ ՀՀ Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի հանձնաժողովը սեպտեմբերի 8-ի նիստում դրական եզրակացություն է տվել <ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին> ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին ԱԺ պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի կողմից երկրորդ ընթերցման ներկայացված օրինագծին:
Միքայել Մելքումյանի խոսքով ՝ ներկայացված փոփոխությունները Կենտրոնական բանկի հետ համատեղ օրենսդրական նախաձեռնության արդյունք են։  Խոսքը դրամային ավանդների շեմը ներկայիս 10 մլն դրամից մինչեւ 16 մլն դրամ բարձրացնելու մասին է, իսկ արտարժութային ավանդներինը՝ ներկայիս 5 մլն դրամից մինչեւ 7 մլն դրամ (արտարժույթին համարժեք)։ Միաժամանակ, Մելքումյանն ընդգծել է, որ այս օրենսդրական նախաձեռնությունը չի նախատեսում ՀՀ առեւտրային բանկերի կողմից ավանդների երաշխավորման հիմնադրամում 0,05% - ի չափով եռամսյակային վճարումների բարձրացում: Նման անհրաժեշտությունն, ըստ նրա, առաջացել է կատարված ուսումնասիրության արդյունքում, որի համաձայն պարզվել է, որ վերջին 5 տարիների ընթացքում երկրում նվազել է ավանդատուների թիվը: Միեւնույն ժամանակ, այս նախաձեռնությունը անհրաժեշտ է ավանդների ապահովագրության ընդգրկում ավելացնելու տեսանկյունից, որի մասնաբաժինը ներկայումս կազմում է 41,5%: Մելքումյանի համոզմամբ,  շեմը բարձրացնելով այդ ցուցանիշը կհաջողվի բարձրացնել մինչեւ 45 տոկոս, դրանով իսկ ընդգրկելով նաեւ խոշոր ավանդատուներին, որոնց մասնաբաժինը քանակական արտահայտությամբ կազմում է շուրջ 1,5 տոկոս: Սակայն ներդրված միջոցների ծավալի  առումով խոշոր ավանդատուներին բաժին է ընկնում ավելի քան 60%:
ԱրմԻնֆո-ի պատրաստած Հայաստանի բանկերի ֆինանսական վարկանիշի 31.12.2019 թ.տվյալներով, Հայաստանի բանկային համակարգում ավանդների (ցպահանջ եւ ժամկետային) ծավալը կազմել է 3.5 տրլն դրամ (7.3 մլրդ դոլար)՝ 20.7% տարեկան աճով։  Դրանից մոտ 1.95 տրլն  դրամ կամ 4.1 մլրդ դոլար  ֆիզիկական անձանց ավանդներն են (ցպահանջ եւ ժամկետային)՝ 14.8% տարեկան  աճով: Հայաստանի բանկային համակարգի ընդհանուր պարտավորությունների ընդհանուր ծավալում ժամկետային ավանդներին բաժին է ընկնում շուրջ 43% կամ 2.2 տրլն դրամ (4.4 մլրդ դոլար), որի ավելի քան 71% - ը ֆիզիկական անձանց ժամկետային ավանդներն են: Տարեկան կտրվածքով ՀՀ բանկային համակարգի ժամկետային ավանդների ծավալն աճել է 14% - ով: Հայաստանի ՀՆԱ-ի նկատմամբ ցպահանջ  և ժամկետային ավանդների գումարային ծավալի հարաբերակցությունը 2019 թվականի արդյունքներով հասել է 54%-ի՝ 2018 թվականի 45%-ի դիմաց: