Երեքշաբթի, 15 Դեկտեմբերի 2020 21:13
ԿԲ ղեկավար. Հայաստանի արժութային շուկայում միջոցների արտահոսքին առնչվող խնդիրներ չկան
Արմինֆո. Հայաստանի արժութային շուկայում միջոցների արտահոսքի հետ կապված խնդիրներ չկան։ Այս մասին դեկտեմբերի 15-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը։
"Ուզում եմ ընդգծել, որ մեր գնահատականներով ՝ հիմնարար առումով իրական հատվածից մենք այս պահին չենք տեսնում ընթացող ռիսկերը ։ Արտարժույթի փոխարժեքը բնութագրում է ընդհանուր իրավիճակը երկրում; Կարծում եմ, որ մեր գործողությունները համահունչ են, եւ ԿԲ-ի կողմից վարվող քաղաքականությունը համարժեք է", - նկատել է նա:
Բացի այդ, Մ. Գալստյանը նշել է, որ եթե ռազմական դրություն հայտարարելու առաջին օրերին միջազգային ֆինանսական շուկայում երկրի վարկավորման ռիսկի հավելավճարն աճել է, ապա այժմ կրկին վերադարձել է նախկին մակարդակին:
"Դրանք երկու կարեւոր գործոններ են, որոնք կամ չեն ազդի արժույթի փոխարժեքի վրա, կամ դրական կանդրադառնան", - ընդգծել է Գալստյանը:
Դրա հետ մեկտեղ, նա նշել է, որ տնտեսվարող սուբյեկտների հաշվեկշռային պորտֆելն ավելի շատ ուղղվել է արժույթի կողմը, ինչի արդյունքում ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ պահանջարկ է ձեւավորվել, եւ դա, բնականաբար, ազդել է արժութային փոխարժեքի վրա:
"Մասնավոր հատվածից արտարժույթի ավելցուկային պահանջարկը եւ ապագայի համար նման ակնկալիքներ կային նաեւ բիզնեսում։ Մեր հաշվարկներով ՝ այն տնային տնտեսությունները և բիզնես հատվածի ներկայացուցիչները, որոնք փորձում են հավասարակշռել իրենց ակտիվները ավանդային պայմանագրերի փակման միջոցով, միայն տոկոսներով  կորցրել են 5-7 մլրդ դրամ:
Տնտեսական անորոշության պայմաններում նման վարքագիծը կարող է բնական թվալ։ Սակայն, այս շահույթը կարող էր դառնալ լրացուցիչ եկամտի աղբյուր  տնային տնտեսությունների եւ բիզնեսի համար՝ ճգնաժամի պայմաններում: Չգիտեմ, թե քանի ճգնաժամ դեռ պետք է տեղի ունենա, որպեսզի հասարակությունը հասկանա, որ այդպես չի կարելի վարվել ։ Ցավալի է, որ մարդիկ անցյալից եզրակացություններ չեն անում։ Չէ որ հենց փոխադարձ վստահությունը շատ կարևոր է ճգնաժամային իրավիճակից դուրս գալու համար", - հայտարարել է Մ.Գալստյանը։ "Հենց այդ ժամանակ է հարկավոր մեզ վստահել եւ վստահ լինել, որ մենք պաշտպանում ենք նրանց շահերը ֆինանսական որոշումներ կայացնելու հարցում":
Նա հայտարարել է, որ ԿԲ-ն հավատարիմ կմնա իր մանդատին ֆինանսական շուկայում աշխատանքների բնականոն ընթացքն ապահովելու, ֆինանսական համակարգի կայունության եւ գների կայունության տեսանկյունից: "Այդ հարցերը մենք քննարկել ենք Հայաստանի առևտրային բանկերի հետ", - ընդգծել է Մ.Գալստյանը, հավելելով, որ կարգավորողը կշարունակի բանկերին տրամադրել դրամային իրացվելիություն, իսկ այժմ՝ նաև արտարժութային:
ԱրմԻնֆո-ի պատրաստած Հայաստանի բանկերի ֆինանսական վարկանիշի 30.09.2010 թ. տվյալներով, ֆիզիկական անձանց ավանդների ծավալը (ցպահանջ եւ ժամկետային) կազմել է 2.01 տրլն դրամ ($4.1 մլրդ) ' տարեկան կտրվածքով աճելով 10% - ով, իսկ միայն 3-րդ եռամսյակում կրճատվելով 0,2% - ով: Դրանց կառուցվածքում գերակշռում են ֆիզիկական անձանց ժամկետային ավանդները ՝ ավելի քան 1.5 տրլն դրամ (3.1 մլրդ դոլար կամ ընդհանուր ժամկետային ավանդների 71.6% - ը) ՝ տարեկան կտրվածքով աճելով 7.1% - ով, իսկ III եռամսյակում  կրճատվելով 1.3% - ով: Ժամկետային ավանդների ընդհանուր պորտֆելը (իրավաբանական անձ եւ ֆիզիկական անձ) մեկ տարվա ընթացքում աճել է 10,5% - ով, իսկ III եռամսյակում' ընդամենը 0,7% - ով' կազմելով 2.2 տրիլիոն դրամ ($4.5 մլրդ):