Երկուշաբթի, 19 Ապրիլի 2021 14:56
Հայաստանի բանկերը 2021թ. առաջին եռամսյակում տարեկան 3,2 տոկոսով կրճատել են հարկային հատկացումները պետական գանձարան
Արմինֆո.Հայաստանի բանկային համակարգը 2021թ. առաջին եռամսյակում պետական գանձարանին հարկային հատկացումները կրճատել Է 3,2% - ով' մինչև 12.15 մլրդ դրամ ($22.9 մլն)' նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 12.6% աճի դիմաց: Այդ գումարի 87,5% - ը կամ 9,8 մլրդ դրամ վճարվել է ուղղակի հարկերի գծով, տարեկան 12,5% անկումով (նախորդ տարվա 8,7% աճի դիմաց)։
ՀՀ Պետեկամուտների կոմիտեի տվյալներով՝ Հայաստանի 1000 խոշորագույն հարկատուների առաջին հարյուրյակում 2021թ. առաջին եռամսյակի արդյունքներով 17 գործող բանկերից ընդգրկվել են 12-ը, ինչպես եւ մեկ տարի առաջ:
Դրանց թվում հարկատու բանկերի առաջին հնգյակում են հայտնվել ACBA Bank-ը, Ամերիաբանկը, Հայբիզնեսբանկը, Արդշինբանկը եւ Հայէկոնոմբանկը, մինչդեռ մեկ տարի առաջ վերջինիս փոխարեն այնտեղ հայտնվել էր Ինեկոբանկը: 2021թ. առաջին եռամսյակում բանկերի առաջին հնգյակը հարկերի գծով պետական գանձարան է ուղարկել 6.5 մլրդ դրամ կամ 12.2 մլն դոլար (տարեկան աճի 10.3% - ից մինչև 0.8% դանդաղումով), որից 5.4 մլրդ-ը՝ ուղղակի հարկերի գծով (տարեկան 8.5% անկումով):
Բանկերի առաջին հնգյակին բաժին է ընկնում պետական բյուջե բանկային համակարգի հարկային հատկացումների ընդհանուր ծավալի 53,5 տոկոսը: Իսկ 2021 թվականի առաջին եռամսյակում Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուների ընդհանուր հարկային հատկացումներից բանկային համակարգին բաժին է ընկել 4,6% - ը ' նախորդ տարվա 5,1% - ի դիմաց:
Բանկերի շարքում վճարված հարկերի ծավալով առաջատարը ACBA Bank-ն է՝ 17-րդ տեղում (նախորդ տարվա 26-րդի դիմաց), որը վճարել է 1.7 մլրդ դրամ (որից 1.4 մլրդ-ը ՝ ուղղակի հարկերի գծով): Ամերիաբանկը զբաղեցրել է 20-րդ տեղը (նախորդ տարվա 24-րդի փոխարեն)՝ պետբյուջե ուղղելով ավելի քան 1.4 մլրդ դրամ, որից 1.3 մլրդ-ը ՝ ուղղակի հարկերի գծով (այդ թվում ՝ շահութահարկն ու եկամտահարկը): Հայբիզնեսբանկը 24-րդ տեղում է (նախորդ տարվա 32-րդի դիմաց), որը վճարել է 1.2 մլրդ դրամ, որից 1.1 մլրդ-ը' ուղղակի հարկերի գծով, Արդշինբանկը 39-րդ տեղում է (նախորդ տարվա 41-րդի դիմաց) եւ վճարել է ավելի քան 1 մլրդ դրամ, որից 893.3 մլն՝ ուղղակի հարկերի գծով: Խոշոր հարկատու բանկերի առաջին հնգյակը եզրափակում է Հայէկոնոմբանկը, որը զբաղեցրել է 45-րդ տեղը (նախորդ տարվա 61-րդի դիմաց) եւ վճարել 982.4 մլն դրամ, որից 659.7 մլն՝ ուղղակի հարկերի գծով:
Խոշոր հարկատուների առաջին հարյուրյակում են նաեւ Ինեկոբանկը' 50 րդ տեղ, որը վճարել է 869.5 մլն դրամ, որից 764.3 մլն' ուղղակի հարկեր, ՎՏԲ - Հայաստան Բանկը' 58-րդ տեղ (791.7 մլն դրամ, որից 624.1 մլն՝  ուղղակի հարկեր), Արարատբանկը' 60-րդ տեղ (776.5 մլն դրամ, որից 493.8 մլն' ուղղակի հարկեր), Կոնվերս Բանկը' 66-րդ տեղ (719.5 մլն դրամ, որից 580.3 մլն՝ ուղղակի հարկեր), Յունիբանկը՝ 83 - րդ տեղ (605.9 մլն դրամ, որից 483.9 մլն' ուղղակի հարկեր), HSBC Բանկ Հայաստանը՝ 91-րդ տեղ (575 մլն դրամ, որից
248.2 մլն' ուղղակի հարկեր) եւ Արմսվիսբանկը' 95-րդ տեղ (543.3 մլն դրամ, որից 519.8 մլն ' ուղղակի հարկեր):
Մնացած բանկերը տեղաբաշխվել են հետեւյալ կերպ.  IDBank՝ 137-րդ տեղ (361.8 մլն դրամ, որից 303.8 մլն՝ ուղղակի հարկեր), Byblos Bank Armenia-ն՝ 296 - րդ տեղ (159.3 մլն դրամ, որից 137.4 մլն դրամ' ուղղակի հարկեր), Evocabank՝ 352-րդ տեղ (131.8 մլն դրամ, որից 85.2 մլն դրամ' ուղղակի հարկեր), Մելլաթ Բանկը' 642-րդ տեղ (71.6 մլն դրամ, որից 65.6 մլն դրամ' ուղղակի հարկեր), եւ Արցախբանկը' 820-րդ տեղը (54.7 մլն դրամ, որից 50.8 մլն դրամը' ուղղակի հարկեր):
Նշենք, որ 2020թ. առաջին եռամսյակում Հայաստանի բանկերը պետական գանձարան են փոխանցել 12.5 մլրդ դրամի հարկեր, որի 89.5% - ը կամ 11.2 մլրդ դրամը վճարվել է ուղղակի հարկերի գծով: Այն ժամանակ հարկատու բանկերի շարքում առաջատար հնգյակը ներկայացնում էին Ամերիաբանկը, ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկը, Հայբիզնեսբանկը, Ինեկոբանկը եւ Արդշինբանկը, որոնք ապահովել էին 6.4 մլրդ դրամ հարկային վճարումներ կամ բանկային համակարգի կողմից պետական գանձարան հարկային վճարների ընդհանուր ծավալի 51.2%-ը: (Դրամի հաշվարկային փոխարժեքը 2021թ. մարտի 31-ի դրությամբ կազմել է 531,17 դրամ/1դոլար՝ 31.03.2020 դրությամբ 504,47 դրամ/1դոլարի դիմաց):