Երեքշաբթի, 4 Մայիսի 2021 19:14
ՀՀ ԿԲ-ն անհրաժեշտ է համարում դրամավարկային պայմանների խթանիչ ազդեցության աստիճանաբար չեզոքացումը
Արմինֆո. ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհուրդը, հաշվի առնելով ստեղծված մակրոտնտեսական իրավիճակը և արտաքին ու ներքին տնտեսություններից ակնկալվող գնաճային ազդեցությունը, անհրաժեշտ է համարում աստիճանաբար չեզոքացնել դրամավարկային պայմանների խթանիչ ազդեցությունը: Մայիսի 4 - ին ՀՀ ԿԲ-ն որոշում կայացրեց բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.5 տոկոսային կետով ՝ 5.5% - ից հասցնելով 6% - ի: Որոշման մանրամասն հիմնավորումը մայիսի 4-ին կայացած մամուլի ասուլիսում ներկայացրել է ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Նա հայտարարել է, որ դրամավարկային քաղաքականությունը հետևողական կլինի գնաճային սպասումների արագացման ռիսկերի չեզոքացման հարցում ՝ հնարավորինս չվնասելով ներքին պահանջարկի վերականգնման գործընթացը: "Նման պայմաններում կանխատեսվում է, որ տարեկան գնաճը կարճաժամկետ հեռանկարում որոշակի արագացումից հետո աստիճանաբար կնվազի և կանխատեսվող հորիզոնում կկայունանա նպատակային շեմի մոտ ՝ 4 տոկոս", - ասել է նա: Ընդ որում, նա նկատել է, որ 2021թ. մարտին  գնաճը կազմել է 1% (2020թ. մարտի 0.5% - ի դիմաց), իսկ տարեկան գնաճը բարձրացել է մինչև 5.8%, ընդ որում, արագացել է նաև տարեկան իրական գնաճը ՝ մարտի վերջին հասնելով 6.6% - ի ։
Նրա խոսքով, 2021թ. առաջին կիսամյակում Հայաստանի հիմնական գործընկեր երկրներում խթանիչ քաղաքականության իրականացման եւ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի կիրառման որոշակի դրական արդյունքների հետեւանքով արձանագրվում են տնտեսական ակտիվության եւ համախառն պահանջարկի ավելի արագ վերականգնման միտումներ, քան սպասվում էր: "Համաշխարհային պահանջարկի վերականգնման դրական սպասումների և առաջարկի մի շարք գործոնների ազդեցությամբ հումքային և պարենային ապրանքների միջազգային շուկաներում շարունակում է նկատվել բարձր գնաճ, ինչն արտահայտվում է նաև գործընկեր երկրներում գնաճային միջավայրի ձևավորմամբ ։ Նման իրավիճակում ԿԲ խորհուրդը շարունակում է ակնկալել Հայաստանի տնտեսության վրա արտաքին հատվածի գնաճային ազդեցություն", - նշել է Մ. Գալստյանը:
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ 2021թ. առաջին եռամսյակում երկրում տնտեսական ակտիվության զարգացումն ավելի դրական միտումներ է նախանշել ՝ ԿԲ նախկին կանխատեսումների համեմատ։  Համաշխարհային պահանջարկի եւ արտերկրից դրամական փոխանցումների աճի, ինչպես նաեւ վարկավորման ավելի դրական զարգացման առնչությամբ, համախառն պահանջարկը կվերականգնվի ավելի արագ տեմպերով, քան սպասվում էր, բայց դեռ մնում է թույլ: Միեւնույն ժամանակ, ԿԲ-ի գնահատականներով, հասարակության շրջանում ավելացել է գնաճի ապագա ընթացքի վերաբերյալ անորոշությունը, եւ որոշ չափով գնաճային սպասումները: Արդյունքում, ԿԲ խորհրդի գնահատմամբ, ներքին տնտեսությունից ևս դրսևորվում են որոշակի գնաճային ներգործություններ։
ԿԲ Խորհուրդը գտնում է, որ տնտեսական հեռանկարների առումով, անորոշության պայմաններում, կանխատեսվող միջնաժամկետ գծից գնաճի շեղման ռիսկերը հավասարակշռված են, և դրանց դրսևորման դեպքում ԿԲ-ն պատրաստ է համապատասխան կերպ արձագանքել գների կայունության ապահովման նպատակով:
Նշենք, որ ԱՄՀ-ի կանխատեսմամբ՝ Հայաստանի ՀՆԱ - ի աճը 2021 թվականին կկազմի 1 տոկոս, իսկ միջին տարեկան գնաճը ՝ 3,9 տոկոս: ՀԲ կանխատեսմամբ ՝ Հայաստանի ՀՆԱ աճը 2021 թվականին կկազմի 3,4 տոկոս, գնաճը ՝ 3,5 տոկոս ։ ՀՀ ԿԲ կանխատեսմամբ ՝ ՀՆԱ աճը 2021 թվականին կկազմի 1,4 տոկոս ։ Իսկ ՀՀ պետբյուջեում 2021 թվականի համար  ամրագրված է ՀՆԱ-ի 3,2 տոկոս աճ եւ 4 տոկոս (+/- 1,5) գնաճ։