Չորեքշաբթի, 12 Մայիսի 2021 19:32
Էկոնոմիկայի նախարարություն. Լիզինգի աջակցության պետական ծրագիրը հասանելի կլինի մինչեւ 2021 թվականի վերջը
Արմինֆո.Հայաստանում լիզինգային ծառայությունների զարգացմանն աջակցության պետական ծրագիրը տնտեսվարող սուբյեկտների համար հասանելի կլինի մինչեւ 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Մասնավորապես, հիշեցվում է, որ ծրագրին կարող են մասնակցել ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձինք (այդ թվում ՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինները), անհատ ձեռներեցները, որոնք բավարարում են Ծրագրի մասնակից բանկերի կամ վարկային ընկերությունների կողմից վարկունակության ֆինանսական պահանջները:
Ըստ պետական ծրագրի, լիզինգի առարկաները,  հիմնականում, գյուղտեխնիկան, հասանելի կլինեն լիզինգ ստացողների համար տարեկան 0% տոկոսադրույքով, 3 տարի մարման ժամկետով, 6 ամիս արտոնյալ ժամանակահատվածով: Տեխնիկան տրամադրվում է կանխավճարի պայմանով ՝ արժեքի 20% - ի չափով ։ Պետական ծրագրի շրջանակներում ձեռք բերվող տեխնիկայի ընդհանուր արժեքը չպետք է գերազանցի 200 մլն դրամը: Ծրագրին մասնակցելու համար տնտեսվարող սուբյեկտները պետք է դիմեն աջակցության պետական ծրագրին մասնակցող լիզինգային ընկերությանը:
ԱրմԻնֆո-ի պատրաստած Հայաստանի բանկերի եւ վարկային ընկերությունների Ռենքինգի 31.03.2011 թ. տվյալներով, լիզինգային պորտֆելի ընդհանուր ծավալը գերազանցել է 49 մլրդ դրամը ($92.4 մլն) ' տարեկան 44% աճով: Ընդ որում, բանկերից լիզինգային գործառնությունների գծով աշխատում են 7 բանկեր, որոնց թվում առաջատարը ACBA Bank-ն է (ACBA - Leasing լիզինգային ընկերության միջոցով) ՝ շուրջ 26 մլրդ դրամ (տարեկան 19 տոկոս աճ), եւ երկրորդ տեղում Ամերիաբանկն է ՝ շուրջ 18 մլրդ դրամ (տարեկան աճը ՝ 85,1 տոկոս): Հայաստանում գործում են 4 մասնագիտացված լիզինգային ընկերություններ, որոնց թվում անփոփոխ առաջատար է ACBA Leasing-ը, երկրորդ տեղում է Ագրոլիզինգը, իսկ երրորդ տեղում է նոր խաղացող' ի դեմս "Արմլիզինգ" ընկերության: