Արմինֆո. Հայաստանի բանկերի միությունը (ՀԲՄ) մտահոգության լուրջ առիթ չի տեսնում Հայաստանի բանկային համակարգի չաշխատող վարկերի (NPL) մակարդակի առնչությամբ: Այդ մասին մայիսի 19-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀԲՄ գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը։
Մասնավորապես, նա հաղորդել է, որ 2021 թվականի առաջին եռամսյակի արդյունքներով ժամկետանց վարկերի մասնաբաժինը բանկային համակարգի գումարային վարկային պորտֆելում
կազմել է 7,1 տոկոս, ինչը մի փոքր բարձր է ընթացիկ տարվա սկզբի ցուցանիշից։
NPL-ի մասնաբաժնի աճը Սարգսյանը բացատրել է վարկառուներին կամավոր հիմունքներով Հայաստանի առևտրային բանկերի կողմից վարկային արձակուրդների տրամադրմամբ, վճարումների հետաձգմամբ: "Չնայած չաշխատող վարկերի աճին, Հայաստանը պատմականորեն միշտ եղել է այն երկիրը, որն ունի NPL-ի ամենացածր ցուցանիշներից մեկը։ Այսօրվա ցուցանիշները գտնվում են կառավարելի տիրույթում, իսկ Հայաստանի բանկային համակարգը կարող է հաղթահարել դրանից բխող ռիսկերը", - ասել է ՀԲՄ գործադիր տնօրենը:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ բանկերի նման քաղաքականությունը, անկասկած, կանդրադառնա բանկային համակարգի վարկային պորտֆելի մակարդակի եւ շահույթի մակարդակի վրա, որի տարեկան կտրվածքով անկումը 17 տոկոսով նվազեցրել է այն 2021թ.առաջին եռամսյակի վերջին՝ մինչեւ 19.4 մլրդ դրամ:
"Վարկառուների շրջանում, որոնք օգտվել են վարկային արձակուրդներից, հնարավոր է, լինեն նաեւ այնպիսիք, ովքեր չեն կարողանա կատարել իրենց պարտքային պարտավորությունները, ինչը չի կարող չանդրադառնալ բանկերի վարկային պորտֆելի եւ շահույթի վրա", - ասել է նա:
Սարգսյանը նաեւ հաղորդել է, որ, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի առեւտրային բանկերի կողմից նման օգնություն է տրամադրվել վարկառուների 30% - ին:
Մինչդեռ, ըստ ԱրմԻնֆոի պատրաստած Հայաստանի բանկերի ֆինանսական վարկանիշի
31.03.2021 թ. տվյալների, չաշխատող վարկերի մասնաբաժինը (NPL, հաշվի առնելով անհուսալի ռիսկի խումբը) արդեն հասել է վարկային պորտֆելի 10,5% - ի եւ ակտիվների 6,8% - ի' նախորդ տարվա, համապատասխանաբար, 7,6% - ի եւ 5,2% - ի դիմաց: Բացարձակ արտահայտությամբ ժամկետանց վարկերի ծավալը աճել է տարեկան 48%-ով: NPL-ի մոտ 66%-ը բաժին է ընկնում կասկածելի եւ անհույս ռիսկի խմբին, վերջինի ծավալի շոշափելի աճող դոմինանտի պահպանմամբ: Ըստ ճյուղերի, ժամկետանց վարկերի ավելի քան 47% - ը "տեղավորվել է" սպառողական վարկերում (հաշվի առնելով հիփոթեքը)՝ 49% - ով չաշխատող վարկերի տարեկան աճով: NPL-ի բաժնեմասով երկրորդ տեղում է առեւտրային հատվածը, որտեղ կուտակվել է չաշխատող վարկերի ավելի քան 14% - ը (հիմնականում անհուսալի) ՝ 17,7% տարեկան աճով: NPL-ի մասնաբաժնում երրորդ տեղը զբաղեցնում են ագրովարկերը՝ մոտ 10%, չաշխատող վարկերի ծավալի տարեկան անկումը 8,1%: Այնուհետեւ NPL-ի բաժնեմասով հետեւում են հանրային սննդի եւ ծառայությունների ոլորտների վարկերը ' մոտ 8%՝ ծավալի 3,1% տարեկան աճով: Փոքր-ինչ ավելի ցածր է NPL-ի մասնաբաժինը արդյունաբերական հատվածի վարկերում ' մոտ 7%, ծավալի տարեկան 4,9% աճով: Նվազագույն ժամկետանց վարկեր կուտակվել են շինարարության ոլորտում (ավելի քան 4%), ծավալի չնչին 0,7% տարեկան աճով: