Արմինֆո.Կենտրոնական բանկն ակնկալում է 2022 թվականին Հայաստանի բանկերում ժամկետանց վարկերի հետ կապված իրավիճակի կայունացում: Նման կարծիք է հայտնել ՀՀ ԿԲ ղեկավար Մարտին Գալստյանը դեկտեմբերի 14-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՝ պատասխանելով ԱրմԻնֆո-ի թղթակցի հարցին։
Նա նշել է, որ 10 ամսվա արդյունքներով Հայաստանի բանկային համակարգում նկատվում է ժամկետանց վարկերի ծավալի նվազում (NPL), սակայն անկումը չնչին է: Եվ նա կարծում է, որ հաջորդ տարի չաշխատող վարկերի հետ կապված իրավիճակը պետք է կայունանա, այլ ոչ թե վատանա։
Այդ կապակցությամբ նա հաղորդել է, որ ԿԲ - ի սպասումներով 2022 թվականի արդյունքներով տնտեսական աճը կգերազանցի ընթացիկ տարվա տեմպերը, ինչի մասին վկայում են նաեւ ԿԲ-ի կողմից 2021 եւ 2022 թվականների ՀՆԱ-ի աճի նորացված կանխատեսումները, համապատասխանաբար, 4,2 եւ 5,3 տոկոս: Մ. Գալստյանը հիշեցրել է, որ 2020թ. պատերազմի և համավարակի պատճառով Հայաստանի առջև ծառացած տնտեսական խնդիրները իրենց արտացոլումն են գտել 2021թվին:
Ըստ ԱրմԻնֆո-ի պատրաստած Հայաստանի բանկերի ֆինանսական վարկանիշի 30.09.2021 թ. տվյալների, բանկային համակարգում ժամկետանց վարկերի մասնաբաժինը (NPL) վարկային պորտֆելում 2021թ.հոկտեմբերի 1 - ի դրությամբ նվազել է մինչեւ 8,8%' 2020թ. նույն ամսաթվի 8,9% - ից, իսկ ակտիվներում' 6%-ից մինչեւ 5,2%: Իսկ բացարձակ արտահայտությամբ ժամկետանց վարկերի ծավալը տարեկան կտրվածքով կրճատվել է 5,5 տոկոսով։ Եվ այդ երեւույթը դիտվել է վարկային ներդրումների տարեկան դինամիկայի 21,4 տոկոս աճից մինչեւ 3,7 տոկոս անկում վատթարացման եւ ակտիվների աճի 16,5 տոկոսից մինչեւ 9,6 տոկոս նկատելի դանդաղում ֆոնին: Ընդ որում, միայն 2021թ. 3-րդ եռամսյակում վարկավորումը անկումը պահպանվել է՝ տեմպերի 4,6%-ից մինչեւ 0,5% դանդաղմամբ, ակտիվների աճի 1,7% մակարդակում արգելակման ֆոնին: Արդյունքում՝ ակտիվներում վարկային ներդրումների մասնաբաժինը տարեկան կտրվածքով նվազել է 67.8% - ից մինչև 59.6%, վարկավորման 4.1 տրլն դրամ ծավալի և 6.9 տրլն դրամ ակտիվների դեպքում: Բանկային համակարգի զուտ շահույթը ս. թ. 9 ամիսների արդյունքներով կազմել է 66.3 մլրդ դրամ (13.2% տարեկան աճով), որից 25.8 մլրդ դրամը ապահովվել է III եռամսյակում (21.4% եռամսյակային աճով): (Դրամի հաշվարկային փոխարժեքը 30.09.2021 թ. կազմել է 484.20 դրամ/$1):
Հիշեցնենք, որ ԱՄՀ-ի սեպտեմբերյան կանխատեսմամբ ՝ Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը 2021 թվականին կկազմի 6,5 տոկոս ՝ 2022 թվականին տեմպերի մինչեւ 4,5 տոկոս դանդաղմամբ: Իսկ ՀԲ-ի հոկտեմբերյան կանխատեսման համաձայն, Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը 2021 թվականին կկազմի 6,1 տոկոս ' 2022 թվականին տեմպերի մինչեւ 4,8 տոկոս դանդաղմամբ: ՀՀ 2021 թվականի պետական բյուջեում ՀՆԱ-ի 3,2 տոկոս աճ է ամրագրված, բայց ֆինանսական իշխանություններն ակնկալում են 6 տոկոս աճ, իսկ 2022 թվականին պետբյուջեում ամրագրված է ՀՆԱ-ի 7 տոկոս աճ: Եվ դա՝ 2020 թվին ՀՆԱ-ի 7,4 տոկոս անկումից եւ 2019 թվին ՀՆԱ-ի 7,6 տոկոս նախաքովիդյան աճից հետո՝ ըստ վիճակագրական տվյալների։