Ուրբաթ, 11 Նոյեմբերի 2022 12:39
ԿԲ ղեկավար. Գնաճի նպատակային ցուցանիշին հասնելու համար մենք կիրառելու ենք բոլոր դրամավարկային գործիքները.
Արմինֆո.Գնաճի նպատակային ցուցանիշին հասնելու համար մենք կկիրառենք բոլոր դրամավարկային գործիքները։ Նման կարծիք է հայտնել ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը՝ նախօրեին ելույթ ունենալով ՀՀ Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նիստում:
Խոսելով գնաճի մակարդակի մասին՝ Գալստյանը նշել է, որ հոկտեմբերի վերջի դրությամբ այն կազմել է 9,5 տոկոս, ինչը բարձր ցուցանիշ է 4 տոկոս նպատակային մակարդակի համեմատ։ Համեմատության համար Գալստյանը նշել է գնաճը Վրաստանում, որտեղ այս պահի դրությամբ այն կազմում է 10,6 տոկոս, Եվրոպական միության երկրներում՝ 10,7 տոկոս, Ղազախստանում՝ 18,8 տոկոս: "Մեր գնահատականներով ՝ 2023 թվականի երրորդ եռամսյակում մեզ կհաջողվի գնաճը վերադարձնել նպատակային ցուցանիշին", - հավաստիացրել է ԿԲ ղեկավարը։
Նա նշել է, որ այդ նպատակին հասնելու համար կարգավորիչի կողմից կկիրառվեն Կենտրոնական բանկի բոլոր գործիքները, այդ թվում ՝ նաեւ հաշվառման տոկոսադրույքի հնարավոր բարձրացումը (որը կազմում է 10.5% - խմբ.): Չի բացառվում նաեւ ազգային արժույթի  դրամի հետագա ամրապնդումը, քանի որ, եթե չլիներ այդ արժեւորման գործընթացը, գնաճի մակարդակը հավասար կլիներ 14 տոկոսի, նշել է գլխավոր բանկիրը։ Գալստյանը նաեւ հիշեցրել է, որ փետրվարին երկրում գնաճի մակարդակի նվազում է դիտվել՝ մինչեւ 6,4 տոկոս, սակայն ռուս-ուկրաինական ճգնաժամն ազդել է ողջ համաշխարհային տնտեսության վրա: Դրական պահերին գլխավոր բանկիրը դասել է FAO ինդեքսը, ըստ որի, աշխարհում շարունակվում է պարենային ապրանքների գների շարունակական նվազման գործընթացը, ինչը, հիմնականում, պայմանավորված է առաջարկին եւ պահանջարկին առնչվող իրավիճակի կայունացմամբ: