Երեքշաբթի, 6 Հունիսի 2023 19:02
Կառավարությունում քննարկել են Ամուլսարի ծրագրի վերագործարկման ժամկետները
Արմինֆո. Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ընդունել է «Լիդիան Արմենիա» ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ Ջեֆֆրի Քոուչին, «Լիդիան Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանին և «Ըլայդ Գոլդ Քորփ.» ընկերության հիմնադիր, գործադիր տնօրեն և նախագահ Ջասթին Դիբբին:
Կառավարության հաղորդագրության համաձայն, հյուրերը տեղեկացրել են փոխվարչապետին Ամուլսարի ծրագրի համատեղ իրականացման մտադրության մասին: Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Ամուլսարի հանքավայրի շինարարության վերսկսման ժամկետների, շահագործման մեկնարկի ակնկալվող ժամկետների, ներդրումային ծրագրի ֆինանսավորման ընթացքի և պետություն-ընկերություն համագործակցության հետ կապված հարցեր:
Երկուստեք կարևորվել է Ամուլսարի հանքավայրի շահագործումը` բնապահպանական և սոցիալական կառավարման միջազգային լավագույն ստանդարտներին համապատասխան:
Նշենք, որ փետրվարի 21-ին ՀՀ կառավարությունը, "Լիդիան Արմենիա" ՓԲԸ-ն և Եվրասիական զարգացման բանկը փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրեցին, ինչը նշանավորեց Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման ծրագրի վերագործարկումը: Հուշագրի շրջանակներում կներգրավվի 250 մլն դոլար, որից 100 մլն դոլար' ԵԱԶԲ - ի վարկային միջոցներ, 50 մլն դոլար կապահովվի տեղական բանկի կողմից, և պայմանագրից դուրս լրացուցիչ 100 մլն դոլար կներդրվի բաժնետերերի կողմից: Գործարքի շրջանակում Հայաստանի կառավարությունը կստանա ընկերության բաժնետոմսերի 12,5 տոկոսը, որի դիմաց ոչինչ չի վճարի, բայց դրա փոխարեն գործարքը որոշակի ռիսկերից ապահովագրում է:
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի վերջից Ամուլսարի ոսկու հանքը ենթարկվել է արգելափակման բնապահպան ակտիվիստների կողմից ։ Կառավարությունն այդպես էլ չկարողացավ կողմնորոշվել հանքի շինարարության վերսկսման հարցում և ստիպված եղավ դադարեցնել աշխատանքները ։ 2022 թվականի մարտին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը նշել էր, որ եթե ոչինչ չխանգարի, ապա Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի աշխատանքը կվերսկսվի ՝ վկայակոչելով գերատեսչության միջոցառումների ծրագիրը, որը պարունակում է Ամուլսարի խնդրի լուծման դրույթ։
Ավելի վաղ ՝ մինչ շահառուների փոփոխությունը, "Լիդիան Արմենիան" բրիտանական օֆշորային "Լիդիան Ինթերնեյշնլ" - ի դուստր ընկերությունն էր, բաժնետոմսեր էր տեղաբաշխել Տորոնտոյի ֆոնդային բորսայում:
Այնուհետեւ ընկերությունը անցել ապացուցակման կարգը. Վերակազմավորման արդյունքում ընկերության բաժնետոմսերի ամբողջական փաթեթն անցել է նորաստեղծ կանադա-ամերիկյան < Լիդիան Կանադա Վենչուրս> ընկերությանը, որի շահառուներն են ամերիկյան Orion Mine Finance ընկերությունը և Կանադական Osisko Gold Royalties ընկերությունը: Ամուլսարի նախագծի ընդհանուր արժեքը կազմում է 370 մլն դոլար: Հանքավայրի շահագործման ժամկետը 10 տարի 4 ամիս է, ընդ որում, տարեկան կտրվածքով նախատեսվում է արդյունահանել միջինը 200 հազար ունցիա ոսկի: Հանքավայրը Հայաստանում երկրորդն է՝ պաշարների մեծությամբ։
Ընկերության տեղեկատվության համաձայն,  հանքավայրը պարունակում է մոտ 73733 կգ ոսկի՝ 1 տոննայում 0,78 գ  միջին պարունակությամբ, ինչպես նաև 294.367 տոննա արծաթ՝  տոննայում 9.29 գ  միջին պարունակությամբ: Այն գտնվում է Ջերմուկ առողջարանային քաղաքից 13 կմ հեռավորության վրա՝ Արփա և Որոտան գետերի միջագետքում։