Երկուշաբթի, 2 Հոկտեմբերի 2023 12:58
Հայաստանի միջազգային պահուստները թարմացրել են պատմական առավելագույնը. սեպտեմբերին հասել են 4.219 մլրդ դոլարի
Արմինֆո.Հայաստանի համախառն միջազգային պահուստների (ՀՄՊ) տարեկան աճը 2023թ. հունվար-օգոստոսին արագացել է՝ 12,6% - ից մինչեւ 16,5%  (ավելացել են 598 մլն դոլարով) և թարմացրել են պատմական առավելագույնը՝ 4,219 մլրդ դոլարի մակարդակում (ս. թ. հուլիսին նախկին ռեկորդային 4,126 մլրդ դոլարի և 2022թ. դեկտեմբերին ՝ 4,112 մլրդ դոլարի դիմաց)։ Այդ մասին են վկայում ՀՀ ԿԲ տվյալները։
ՀՄՊ-ի կառուցվածքում նոր ռեկորդային մակարդակի են հասել նաև առյուծի բաժինը զբաղեցնող արտաքին ակտիվները՝ 4.216 մլրդ դոլար, իսկ SDR-ի մասնաբաժինը ԱՄՀ-ում նվազել է մինչև 1.9 մլն դոլար ՝ խիստ հեռանալով 2021թ. օգոստոսին պատմականորեն առավելագույն 178.2 մլն դոլարից։ Կարգավորիչի հաշվետվության համաձայն, ս.թ. սեպտեմբերին արտաքին ակտիվներն աճել են տարեկան 17.1% - ով, իսկ SDR-ի մասնաբաժինը ԱՄՀ-ում կրճատվել է 91% - ով, ինչը դիտվել է նաեւ մեկ տարի առաջ նույն ժամանակահատվածում, երբ առաջինի 18,6 տոկոսով աճն  ուղեկցվել է ԱՄՀ-ում SDR-ի մասնաբաժնի 88,5 տոկոսով անկմամբ։
2023թ. հունվար-օգոստոս ամիսներին ՀՄՊ-ն աճել է զուսպ՝ 2,6% - ով կամ 107,8 մլն դոլարով, ինչն ուղեկցվել է արտաքին ակտիվների համանման աճով (2,6% - ով) և ԱՄՀ-ում SDR-ի մասնաբաժնի 69,5% անկմամբ, այն դեպքում, երբ մեկ տարի առաջ 8 ամսվա ընթացքում ՀՄՊ-ի աճն ավելի բարձր էր՝ 12,1% (կամ 391,7 մլն դոլարով)՝ արտաքին ակտիվների գրեթե նույն աճի (12,6 տոկոսով) եւ ԱՄՀ-ում SDR-ի մասնաբաժնի 37,4% տոկոսով կրճատման ֆոնին:
Միայն 2023 թվականի օգոստոսին ՀՄՊ-ի աճը դանդաղել է 5,5% - ից մինչև 2,3%՝ բացարձակ արտահայտությամբ ավելանալով 93,8 մլն դոլարով (հուլիսյան 216,5 մլն դոլարի աճի դիմաց)։ Համանման դինամիկա է դիտվել նաեւ արտաքին ակտիվների գծով՝ աճի արգելակում հուլիսյան 4,6 տոկոսից մինչեւ օգոստոսյան 3,4 տոկոս: Ընդ որում, ԱՄՀ-ում SDR-ի մասնաբաժինը հաշվետու ամսում կրճատվել է 96 տոկոսով՝ հուլիսյան 5,2 անգամ թռիչքից հետո։ Մեկ տարի առաջ ՝ 2022 թվականի օգոստոսին, դիտվել էր ՀՄՊ-ի աճի աննշան դանդաղում՝ 2,8% - ից մինչև 2,1%, արտաքին ակտիվների աճի նույնպիսի արգելակման՝  2,9% - ից մինչև 2,2%, և ԱՄՀ-ում SDR-ի մասնաբաժնի անկման 13,5% - ից մինչև 16% արագացում հաշվին ։ Նշենք, որ 2022 թվականի վերջին Հայաստանի համախառն միջազգային պահուստները հասել էին ռեկորդային մակարդակի՝ 4.112 մլրդ դոլար, որն այնուհետև 2023 թվականին մի փոքր գերազանցվել էր հուլիսին և շատ ավելի նկատելի ՝ օգոստոսին։ 2022 թվականին ՀՄՊ-ն աճել է 27,3%-ով կամ 881,8 մլն դոլարով (2021 թվականի 23,5% աճի դիմաց)։ Դրանց կառուցվածքում 4.108 մլրդ դոլարի ռեկորդային մակարդակի են հասել նաև արտաքին ակտիվները՝ 22,7% - ից արագանալով մինչև 28,5%, որոնք հետագայում 2023 թվականի օգոստոսին հասել են նոր պատմական առավելագույնի։ Ընդ որում, ԱՄՀ-ում SDR-ի մասնաբաժինը նվազել է մինչև 6.2 մլն դոլար՝ տարեկան դինամիկայի՝ 3,7 անգամ աճից դեպի 81,3% անկում շրջադարձով՝ դրանով իսկ ավելի հեռանալով 2021թ. օգոստոսի 178.2 մլն դոլար ռեկորդային մակարդակից։ Հայաստանի ՀՄՊ-ում բանկային ոսկու մասնաբաժինը զրոյացվել է դեռևս 2003թ. դեկտեմբերին։
Հայաստանն ու Վիետնամը գործարար կապեր են հաստատումՀայաստանն ու Վիետնամը գործարար կապեր են հաստատում
Հայաստանն ու Վիետնամը քննարկում են առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացման հնարավորություններըՀայաստանն ու Վիետնամը քննարկում են առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացման հնարավորությունները
ԱԷԿ-ի կառուցման հարցում Ադրբեջանի ակտիվացումը որոշակի մարտահրավերներ է ձևավորում նաև Հայաստանի համարԱԷԿ-ի կառուցման հարցում Ադրբեջանի ակտիվացումը որոշակի մարտահրավերներ է ձևավորում նաև Հայաստանի համար