Երկուշաբթի, 30 Հոկտեմբերի 2023 16:00
"Նաիրիտ" գործարանում անհրաժեշտ է իրականացնել վտանգավոր թափոնների ոչնչացման հսկայական ծավալի աշխատանքներ. ՆԳՆ ղեկավար
Արմինֆո.Երևանի "Նաիրիտ" քիմիական գործարանում անհրաժեշտ է իրականացնել վտանգավոր թափոնների հեռացման հսկայական ծավալի աշխատանքներ: Այդ մասին հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը։
Նրա խոսքով ՝ պարապուրդի մատնված ձեռնարկությունում իրավիճակը մտահոգիչ է։ Այդ հարցի շուրջ կառավարությունում արդեն մի քանի քննարկում է տեղի ունեցել։ Ռիսկերից խուսափելու նպատակով շուրջօրյա ռեժիմով իրականացվում է տվյալ թափոնների պահպանություն, այնտեղ գործում է նաև փրկարար ծառայություն: Նախարարը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում այդ խնդիրը կլուծվի ։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ "Ռոսատոմ" ՓԲԸ - ն հայտարարել էր, որ պատրաստ է լուծել "Նաիրիտ" գործարանի թափոնների խնդիրը, եւ եթե այդ առաջարկն ընդունվի, կսկսվեն կոնկրետ քննարկումներ: Բնապահպանության ոլորտում պետական և ոլորտային ծրագրերի իրականացման գծով տնօրեն Անդրեյ Լեբեդևի խոսքով ՝ 2023 թվականի սկզբին "Ռոսատոմի" դուստր ձեռնարկությունների ներկայացուցիչներն այցելել են "Նաիրիտ" ՓԲԸ և "Վանաձոր-Քիմպրոմ" ՓԲԸ տարածքներ, հավաքել առաջնային տեղեկատվություն ։ Հայկական կողմի հետ համատեղ խորհրդակցությունների արդյունքում որոշում է կայացվել "Նաիրիտ" ՓԲԸ-ի ՝ որպես հանրապետության մայրաքաղաքի բնակիչների վրա բացասական էկոլոգիական ազդեցություն ունեցող օբյեկտի հարթակի հետագա առավել մանրամասն մշակման մասին: Նրա խոսքով, ներկայումս հայ գործընկերների հետ ակտիվորեն ուսումնասիրվում են էկոլոգիական ռիսկերի առավել նշանակալի աղբյուրները և կուտակված վնասների վերացման առանցքային առաջնահերթ քայլերը: Որոշվում են նաև տեխնոլոգիական լուծումները և խախտված տարածքի հետագա ռացիոնալ օգտագործումը։
Նշենք, որ 2024 թվականին Ներքին գործերի նախարարության կառույցների պահպանմանն ուղղվելու է 89,4 մլրդ դրամ, որի 98,2 տոկոսը կկազմեն ընթացիկ ծախսերը, իսկ 1,8 տոկոսը ՝ կապիտալ ծախսերը: Ներքին գործերի նախարարության հատկացումների ծավալները երկրի ՀՆԱ-ում կկազմեն 0,85 տոկոս։ Նախատեսվում է իրականացնել 2 ծրագիր և 20 միջոցառում: Խոսքը, մասնավորապես, ՆԳՆ կրթական ծրագրերի և գերատեսչության քաղաքականության մշակման ու իրականացման մասին է ։