Արմինֆո. Ռուս-ուկրաինական հակամարտության պայմաններում շարունակվում է կապիտալի և մարդկանց զգալի հոսքը դեպի Հայաստան։ Նոյեմբերի 27-ին ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նիստում այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը։
Այս ներհոսքի արդյունքում, ինչպես նշել է փոխնախարարը, ընթացիկ տարվա առաջին 9 ամիսներին դիտվել է Հայաստանից Ռուսաստանի Դաշնություն արտահանման կտրուկ աճ (85 տոկոս)։ Ընդ որում, այդ ծավալում վերաարտահանումն աճել է 80,6 տոկոսով, իսկ հայրենական արտադրողների արտադրանքը՝ ընդամենը 4,4 տոկոսով։
Փոխնախարարն ընդգծել է, որ ընթացիկ տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին դիտվել է նաև զբոսաշրջային ակտիվության աճ: Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվն այս ընթացքում աճել է 48.4% - ով: Հայաստան այցելածների թվում գերակշռում են Ռուսաստանից ժամանած զբոսաշրջիկները, որոնց այցելություններ աճել են 29,1% - ով: Ընդհանուր առմամբ, ընթացիկ տարում Հայաստան է այցելել 1 մլն 839 հազար մարդ։
Միեւնույն ժամանակ, նշված ժամանակահատվածում դեպի Հայաստան դրամական փոխանցումները նվազել են 29,1 տոկոսով: Ընդ որում, փոխանցումների ծավալներում միայն Ռուսաստանից փոխանցումներն են դրական միտում ունեցել. ՌԴ-ից դրամական փոխանցումների աճը կազմել է 27,4%, մյուս երկրներից փոխանցումների ծավալները նվազել են 50,5% - ով: