Երեքշաբթի, 19 Դեկտեմբերի 2023 17:56
Վահան Քերոբյան․2023 թվականի արդյունքներով Հայաստանում աղքատության մակարդակն էապես կնվազի
Արմինֆո. 2023 թվականի արդյունքներով Հայաստանում աղքատության մակարդակն էապես կնվազի։ Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության հարցազրույցում նման կարծիք է հայտնել էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Նա հիշեցրել է, որ անցյալ տարի բազմիցս խոսվել է այն մասին, որ տնտեսական աճի բարձր մակարդակի պատճառով, որն ուղեկցվել է բարձր գնաճով, անխուսափելի է աղքատության աճը Հայաստանում ՝ 26,5 տոկոսից մինչեւ 39,6 տոկոս: Սակայն իշխանությունների նպատակային քաղաքականությունն ու միջամտությունները, ինչպես նշել է Քերոբյանը, ոչ միայն կարողացել են կասեցնել աղքատության աճը, այլեւ նպաստել են դրա մակարդակի նվազմանը՝ մինչեւ 24,8 տոկոս:
"Բայց այս տարի մենք ունենք բարձր աճ և ցածր գնաճ , ինչը նշանակում է, որ 2023 թվականի արդյունքներով մենք կգրանցենք աղքատության էական նվազում", - ընդգծել է նա:
Այս կապակցությամբ նախարարը հիշեցրել է, որ ընթացիկ տարում Հայաստանում տնտեսական աճը կկազմի շուրջ 8,3-8,5 տոկոս: Միաժամանակ, նա նշել է երջին 3 տարում ՀՆԱ-ի աճը բացարձակ արտահայտությամբ՝ (դոլարային համարժեքով)՝ 12.5 մլրդ-ից մինչեւ 25 մլրդ, բնակչության մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն ՝ 4.2 հազարից մինչեւ 8.3 հազար: "Այս ցուցանիշով մենք 114-րդ հորիզոնականից բարձրացել ենք 86-րդ հորիզոնական՝ առաջ անցնելով Բելառուսից, Պերուից, Կոլումբիայից, Ադրբեջանից, Վրաստանից և այլն", - նշել է նա: