Երեքշաբթի, 12 Մարտի 2024 18:41
Մարտին Գալստյան. սպառողական վարկավորման շուկայում գերտաքացման վտանգի մասին խոսելը  շատ վաղ է
Արմինֆո.Սպառողական վարկավորման շուկայում գերտաքացման սպառնալիքի մասին խոսելը շատ վաղ է։ Մարտի 12 - ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման կարծիք է հայտնել Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը ։
Նկատելով, որ սպառողական պորտֆելն աճում է ողջամիտ սահմաններում, նա հաղորդել է, որ ընթացիկ տարվա առաջին ամսվա ընթացքում դրա աճը կազմել է 2 տոկոս: 2023 թվականին սպառողական վարկավորումն աճել է 24% - ով ՝ մոտենալով պատմական միտումներին։
Միևնույն ժամանակ, նա չի բացառել, որ շինարարության ոլորտում բումին և հիփոթեքային վարկավորման աճին կհետևի սպառողական վարկավորման որոշակի աճ: "Մեր տիպային սցենարներում մենք խոսել ենք այդ ֆենոմենի մասին, որին պետք է հետեւել։ Բայց դա այնքան էլ սարսափելի չէ", - ասել է Գալստյանը։
Միեւնույն ժամանակ, ԱրմԻնֆո-ի պատրաստած Հայաստանի բանկերի ֆինանսական վարկանիշի 31.12.23թ.տվյալներով, սպառողական վարկերի ծավալը, մեկ տարվա ընթացքում ավելանալով 24% - ով, գերազանցել է 2.3 տրլն դրամը ( 5.7 մլրդ դոլար)։ Իսկ հիփոթեքային վարկավորման ծավալներն աճել են 28% - ով ՝ հասնելով 1.1. տրլն. դրամի (2.7 մլրդ դոլար)։ Սակայն , հարկ է նշել, որ ժամկետանց վարկերի (NPL) մոտ 44% - ը  կուտակվել է հենց սպառողական վարկերի պորտֆելում, որոնց կեսից ավելին, ըստ ռիսկի խմբի, դասակարգվում են որպես անհուսալի՝ տարեկան 26% աճով ։