Չորեքշաբթի, 12 Հունիսի 2024 14:00
Հայաստանի ԿԲ-ը վերանայել է 2024 թվականի ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը՝ նախկին 5,3-6,4%-ից մինչեւ 6,8-6,1%
Արմինֆո. Հայաստանի Կենտրոնական բանկը վերանայել է 2024 թվականի ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը՝ նախկին 5,3-6,4%-ից մինչև 6,8-6,1% (2023 թվականի 8,7% աճի դիմաց) ՝ կախված բարձր կամ ցածր գնաճի ձևավորումից ։ ՀՆԱ-ի բացարձակ մեծությունը կավելանա մինչև 10.4-10.3 տրլն դրամ (2023թ.  9.5 տրլն դրամից)։ 2025 թվականին, ըստ ԿԲ-ի թարմացված կանխատեսման, ՀՆԱ աճը կդանդաղի մինչև 6,1-3,8 տոկոս՝ հասնելով մինչև 11,5-11,1 տրլն դրամի մեծության։ Այդ մասին նշված է ՀՀ ԿԲ-ի՝ հունիսի կեսերին հրապարակված "2024թ. 2-րդ եռամսյակի  դրամավարկային քաղաքականությունը"զեկույցում։
Այսպիսով, Կենտրոնական բանկը, անցնելով դրամավարկային քաղաքականության մշակման նոր կատարելագործված համակարգին (FPAS MARK II), 2024 թվականից ՀՆԱ-ի կանխատեսումը սկսել է հաշվարկել Case A և Case B սցենարներով: Case A սցենարները ենթադրում են դրամավարկային քաղաքականության շուկայական սպասումները գերազանցող դրույքաչափեր, հաշվի առնելով, որ ռիսկերի և անորոշությունների գործոնները կարող են տնտեսության մեջ ձևավորել ավելի բարձր գնաճային միջավայր: Case A սցենարները ենթադրում են պահանջարկի ընդլայնում և առաջարկի զսպում:
Case B սցենարները ենթադրում են դրամավարկային քաղաքականության ավելի ցածր տոկոսադրույքներ, քան շուկայական սպասումները, հաշվի առնելով, որ ռիսկերի և անորոշությունների գործոնները կարող են տնտեսության մեջ ձևավորել գնանկումային կամ ցածր գնաճային միջավայր: Case B սցենարները ենթադրում են պահանջարկի զսպում և առաջարկի ընդլայնում: