Արմինֆո. Աշխարհում բանկային համակարգը դառնում է ավելի տեղական: Հուլիսի 30-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը այս կերպ է բացատրել HSBC-ի դուրս գալը մի շարք երկրներից, այդ թվում ՝ Հայաստանից։
"Գլոբալ խաղացողները, որոնք ԽՍՀՄ փլուզումից հետո այդ տարածքը դիտարկում էին որպես գործունեության ընդլայնման մեծ դաշտ, իմ կարծիքով, արդեն այդպես չեն կարծում։ Բոլորը վերադառնում են տեղական իրավասություններին", - ասել է նա։ Որպես օրինակ՝ Գալստյանը նշել է այնպիսի խոշոր խաղացողների, ինչպիսիք են HSBC-ն ու City Bank-ը։
ԿԲ ղեկավարի կարծիքով՝ դա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ այս տարածաշրջանում կուտակվել են բազմաթիվ ռիսկեր ՝ ոչ միայն աշխարհաքաղաքական, այլև պատժամիջոցային ։ Այս տարածաշրջանում աշխատելը չափազանց ծախսատար է դարձել compliance-ի և խաղի կանոնների պահպանման համատեքստում։ "Այս փուլում նման բարձր անորոշության պայմաններում գլոբալ խաղացողները փորձում են չմտնել նոր շուկաներ ։ Իմ կարծիքով, դա պայմանավորված է մեզ մոտ, մեր տարածաշրջանում եւ մեր շուրջ առկա ռիսկի ընդհանուր չափի կուտակմամբ", - նշել է Գալստյանը։