Երկուշաբթի, 2 Սեպտեմբերի 2024 17:10
Մասրիկ-1 արևային կայանը պատրաստ կլինի շահագործման 2024թ. հոկտեմբերին
Արմինֆո. Մասրիկ-1 արևային կայանը պատրաստ կլինի շահագործման 2024թ. հոկտեմբերին: Այդ մասին ՀՀՀ-ի հարցազրույցում հայտարարել է "Շտիգեն" ընկերության գլխավոր ինժեներ Գագիկ Բաբայանը:
Ընկերությունը նախորդ տարվա նոյեմբերից ներգրավված է եղել կայանի շինարարական աշխատանքներում, որի արևային էներգիայի արտադրության տարեկան ծավալը կկազմի 128 342 ԳՎտժ, ինչը թույլ կտա խուսափել տարեկան 54 հազար տոննա ածխաթթու գազի արտանետումից: Շինարարական աշխատանքներում ներգրավված է եղել 250 մարդ, որոնց մեծ մասը հարակից համայնքների բնակիչներ են։
Հիշեցնենք, որ այդ նախագծի շրջանակներում էլեկտրաէներգիայի գնման շուրջ պայմանագիր է կնքվել "Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր" ընկերության հետ, որը բաշխելու է արտադրվող էլեկտրաէներգիան: Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (EBRD) աջակցել են նախագծին' տրամադրելով առաջնային փոխառություններ եւ ներդրումային դրամաշնորհ, որը EBRD-ն կներգրավի ԵՄ-ից: "Ամերիաբանկն", իր հերթին, աջակցում է նախագծին ' տրամադրելով ֆինանսավորում ընկերության ԱԱՀ-ն ծածկելու համար:
Գեղարքունիքի մարզի Մեծ Մասրիկ համայնքում գտնվող "Մասրիկ-1" արևային էլեկտրակայանը, որն իր տեսակի մեջ առաջինն է Հայաստանում, կնպաստի Հայաստանում վերականգնվող էներգիայի մատակարարման ավելացմանը՝ միաժամանակ նվազեցնելով դրա կախվածությունը հանածո վառելիքից: Մասնագետների հաշվարկներով՝ "Մասրիկ-1"-ի շինարարությունը կազմել է 55 մլն եվրո, սակայն ներդրումների չափի մասին պաշտոնապես ոչինչ չի հաղորդվել: