Չորեքշաբթի, 4 Սեպտեմբերի 2024 13:05
Հայաստանի իշխանությունները որոշել են առայժմ ձեռնպահ մնալ հարկման նպատակով անշարժ գույքի գների վերանայումից
Արմինֆո.Հայաստանում քաղաքական որոշում է կայացվել այս փուլում չվերանայել շուկայականին մոտ կադաստրային գները, որոնք նախատեսվում է օգտագործել հարկման նպատակով: Այդ մասին սեպտեմբերի 4-ին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը։
Նրա ասելով՝ չնայած անշարժ գույքի շուկայում 2021 թվականից հետո գների աճին, ինչպես նաև հակառակ 2023 թվականին վերագնահատման պահանջին, որը պետք է նոր հարկային հիմք դառնար արդեն 2024 թվականից, իշխանությունները որոշել են դադար վերցնել։ "Կադաստրի կոմիտեն չի վերանայել անշարժ գույքի գները, գիտակցելով, որ այս փուլում շուկան շատ դինամիկ է և դեռևս կայուն չէ", - նշել է նա։
Հնարավոր է անշարժ գույքի նոր վերագնահատումը, որն անհրաժեշտ է հարկային հիմքը որոշելիս, իրականացվի մինչև 2026 թվականը, հաղորդել է կոմիտեի ղեկավարը։
Հիշեցնենք, որ 2021 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանի բնակիչները սկսել են մի քանի անգամ ավելի շատ գույքահարկ վճարել, քանի որ փոխվել է դրա հաշվարկման կարգը. այն հաշվարկվում է շուկայական կադաստրային արժեքին մոտեցված: Բացի այդ, 2021 թվականի հունվարի 1-ից անշարժ գույքի հարկը պարտադիր է դարձել բոլոր սեփականատերերի համար ՝ անկախ գույքի արժեքից։ Մինչ այդ մինչև 3 միլիոն դրամ (ավելի քան 6 հազար դոլար) արժողությամբ անշարժ գույքի սեփականատերերն ազատված էին հարկերից: Բացի այդ, եթե նախկինում հողամասերն ու շինությունները գնահատվում էին առանձին-առանձին (շենքերը ենթակա էին գույքահարկի, հողամասերը՝ հողի հարկի), ապա այժմ գանձվում է միասնական գույքահարկ:
Իսկ դառը հաբը քաղցրացնելու համար կառավարությունը հայտարարել է, որ հարկային նորամուծության ներդրումը կյանքի կկոչվի փուլ առ փուլ՝ 6 տարվա ընթացքում։ Այսպես, 2021 թվականին քաղաքացիներից սկսել են գանձել նախատեսված հարկի ընդամենը 25%-ը, 2022 թվականին՝ 30% - ը, 2023 թվականին՝ 35%-ը, 2024 թվականին՝ 50% - ը, իսկ 2025 թվականին՝ 75% - ը, և, վերջապես, 2026 թվականից հարկն ամբողջությամբ պետք է վճարվի ։ Նշվում էր, որ արդյունքում անշարժ գույքի հարկի գանձման ներուժը կաճի միջինը 4,3 անգամ։ Իշխանությունների գնահատականներով՝ հարկահավաքությունը սկզբնական 9 մլրդ դրամից կդառնա 40 մլրդ դրամ՝ արդեն հարկման նոր համակարգի ներդրման 4-րդ տարում, իսկ 2026 թվականից, երբ հարկի չափն ամբողջությամբ ուժի մեջ մտնի, ֆիսկալ էֆեկտը կկազմի տարեկան մինչև 37-38 մլրդ դրամ ։ Տեղեկացվել է նաև, որ առնվազն երկու տարին մեկ Կադաստրի կոմիտեն վերանայելու է Հայաստանում անշարժ գույքի գները, որպեսզի դրա հիման վրա որոշվի անշարժ գույքի հարկի չափը տվյալ անշարժ գույքի համար: