Ուրբաթ, 25 Հոկտեմբերի 2024 21:49
Ամերիաբանկի նոր առաջարկը. ներդրումային վարկեր արտասահմանում անշարժ գույք ձեռք բերելու համար
Արմինֆո. Ամերիաբանկը Toon EXPO անշարժ գույքի և շինարարության հատվածի մասնագիտացված ցուցահանդեսում ներկայացրել է նոր առաջարկ՝ ներդրումային վարկեր արտասահմանում անշարժ գույք ձեռք բերելու համար: Վերջինս Ամերիաբանկի MyHome անշարժ գույքի էկոհամակարգի մի մասն է:
Ներկայացնելով առաջարկը ՝ Ամերիաբանկի ներդրումային և ապահովված վարկերի պրոդուկտային թիմի ղեկավար Մարիաննա Հովհաննիսյանը պատմել է, որ բանկը հնարավորություն է ընձեռում գործող և պոտենցիալ հաճախորդներին ներդրումային նպատակներով բնակարան ձեռք բերել արտերկրում: Վարկը տրամադրվում է 20 տարի մարման ժամկետով, տարբեր արժույթներով' ըստ հաճախորդի նախընտրության: "Toon EXPO ցուցահանդեսի շրջանակում այս վարկատեսակի համար գործելու են աննախադեպ արտոնություններ", - ասել է Հովհաննիսյանը, նշելով, որ դրամային վարկի դեպքում տարեկան տոկոսադրույքները կկազմեն 13%, դոլարային վարկի դեպքում ՝ 9,5%, և եվրոյով՝ 7,5%:
ԱրմԻնֆո-ի թղթակցի հետ զրույցում Ամերիաբանկի երկարաժամկետ բանկային ծառայությունների գծով տնօրեն Վահրամ Գևորգյանը պարզաբանել է, որ վարկավորման այս տեսակն իրականացվում է նույն տրամաբանությամբ, երբ հաճախորդը ցանկանում է իր միջոցները ներդնել միջազգային ընկերությունների տարբեր բաժնետոմսերում: "Այստեղ մենք ոչ թե խրախուսում ենք արտերկրում մշտական բնակություն հաստատելը, այլ իրականացնում ենք այդ բնակարանների գնման վարկավորում՝ ներդրումային նպատակներով", - նշել է նա:
Միեւնույն ժամանակ, նա ներկայացրել է Ամերիաբանկի ևս մեկ պրոդուկտ Սփյուռքի ներկայացուցիչների համար: Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ Ամերիաբանկը նախկինում էլ ունեցել է արտերկրում մեր հայրենակիցների բացառության կարգով վարկավորման փորձ: Սակայն այժմ հատուկ նրանց համար մշակված է "Քո տունը Հայաստանում" պրոդուկտը ։ "Սա վարկավորման շատ պարզեցված ընթացակարգ է ։ Մենք ունենք արտերկրում եկամուտներն ուսումնասիրելու փորձ, և այդ գնահատականի հիման վրա կարող ենք որոշում կայացնել", - ասել է Գևորգյանը։
Այդ բոլոր ապրանքները, ինչպես նա նշել է, գործարկվել են այս տարի և արդեն տպավորիչ արդյունքներ ունեն: Վերջիններս, Գևորգյանի խոսքով, մշակվել են Ամերիաբանկի ներքին ռեսուրսների հաշվին ՝ առանց դրսից մասնագետների ներգրավման։
Նշենք, որ Ամերիաբանկի MyHome.am հարթակում կարելի է գտնել 70 ընկերությունների՝ անշարժ գույքի առաջնային շուկայում կառուցապատողների ավելի քան 130 նախագծեր եւ անշարժ գույքի առաջատար գործակալությունների կողմից ավելի քան 1000 առաջարկներ՝ երկրորդային շուկայում: Ամերիաբանկի հիփոթեքային վարկերի ավելի քան 50%-ը ձևակերպվել է հենց MyHome հարթակի միջոցով:
ԱրմԻնֆո ԼԸ պատրաստած Հայաստանի բանկերի ֆինանսական վարկանիշի 30.06.2024 թ. տվյալներով՝ Ամերիաբանկը պահպանում է առաջատարությունը վարկավորման ծավալով ՝ 2.9 մլրդ դոլար: Ընդ որում, բանկը պահպանում է առաջատարի դիրքը կորպորատիվ վարկավորման գծով (1.8 մլրդ դոլար, տարեկան աճը ՝ 39%), ինչի հետ մեկտեղ ամրապնդել է առաջին հորիզոնականը նաև մանրածախ վարկավորման գծով (1.02 մլրդ դոլար, տարեկան աճը ՝ 27%): Բանկը պահպանում է առաջատար դիրքը նաև հիփոթեքային վարկերի գծով՝ 668.5 մլն դոլար՝ ապահովելով այդ պորտֆելի 25-30%  տարեկան աճ։ Բանկային շուկայում հիփոթեքային վարկերի ընդհանուր ծավալում Ամերիաբանկն ընդգրկում է 22%: