Հինգշաբթի, 12 Դեկտեմբերի 2024 16:45
Էկոնոմիկայի նախարարը հաղորդել է, որ Ամուլսարի վերաբերյալ աուդիտի արդյունքները պատրաստ կլինեն առաջիկա օրերին
Արմինֆո. Որքան ինձ հայտնի է, այժմ բանակցություններ են ընթանում Ամուլսարի հանքը շահագործելու մտադրություն ունեցող ընկերության (Lydian Armenia) եւ տեղական բանկերի միջև, և դրանց հաջող ավարտի դեպքում, իսկ ես հույս ունեմ, որ այդպես էլ կլինի, բանկերը կֆինանսավորեն հանքի գործարկումը: Այդ մասին լրագրողներին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
Այս առումով նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ վերջին տարիներին հայկական բանկերը բավականաչափ կապիտալ են կուտակել, որը կարող է նրանց թույլ տալ, օրինակ, 150 մլն դոլարի ֆինանսավորում կատարել: "Տարիներ առաջ նման բան անհնար էր պատկերացնել, իսկ հիմա դա հնարավոր է մեր բանկային համակարգի համար", - ասել է Պապոյանը, նշելով, որ մնացել են որոշակի հարցեր ՝ կապված ռիսկերի հետ:
Նա այդ առնչությամբ ընդգծել է, որ Էկոնոմիկայի նախարարությունը նաև պատվիրել է աուդիտ, որն իրականացնում է առաջատար աուդիտորական ընկերությունը ՝ բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների մասնակցությամբ: Աուդիտի արդյունքները պատրաստ կլինեն առաջիկա շաբաթվա ընթացքում, ինչը թույլ կտա և պետությանը, և մասնավոր հատվածին, և բանկային համակարգին կայացնել հիմնավորված որոշում, որը, Պապոյանի խոսքով, շատ կարևոր է:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ Ամուլսարի հանքի գործարկման համար անհրաժեշտ է 250 մլն դոլար, որից 100 մլն դոլարը ընկերությունը գտել է, իսկ մնացած 150 մլն դոլարը մտադիր է ներգրավել տեղական բանկերից: