Friday, December 20 2024 11:27
RA Embassy in USA hosts special fireside chat on USAID`s lasting  impact in strengthening Armenia`s economic resilience and democratic  governance
ArmInfo. On December 17, the Embassy of Armenia in Washington, D.C. hosted a special fireside chat on USAID's lasting impact in strengthening Armenia's economic resilience and democratic governance. The event featured USAID Administrator Samantha Power, alongside RA Ambassador to the U.S.  Lilit Makunts.
Ambassador Makunts opened the event by welcoming the distinguished  guests, representatives of the Armenian American community and  acknowledging the importance of USAID's contributions to Armenia's  development. She expressed deep appreciation for Administrator  Power's leadership in advancing democratic values, human rights, and  international development, emphasizing her commitment to Armenia's  growth.
In her remarks Administrator Power reiterated the strong partnership  between the United States and Armenia, emphasizing the importance of  continued collaboration on issues such as energy security, climate  change, and food security.
The fireside chat was moderated by Ambassador Marie Yovanovitch, a  distinguished diplomat who served as the U.S. Ambassador to Armenia  from 2008 to 2011.
The fireside chat was followed by Q&A session.
During the Q&A Ambassador Makunts mentioned that the bilateral  relations are anchored first of all on the shared values of the two  countries. She expressed conviction that there are a number of issues  where the interests of the Republic of Armenia and the United States  strategically align, one of them being peace in the South Caucasus.  The Ambassador also spoke about the role of the Diaspora in  strengthening Armenia- U.S. relations.
Ambassador Makunts closed the event by reaffirming Armenia's  commitment to further enhancing its partnership with the United  States. She expressed optimism about the continued cooperation in  areas of mutual interest and about further strengthening this  relationship with the incoming administration.
The event, with the participation of representatives from U.S.  government, Congress, think tanks, Armenian community, concluded with  a reception.