Հինգշաբթի, 9 Հունվարի 2025 14:21
Պետական վերահսկողական ծառայության կողմից պետբյուջեում վերականգնված միջոցների ծավալներն աճել են 100 անգամ. Ռոմանոս Պետրոսյան
Արմինֆո. Վերջին երեք տարիների ընթացքում ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության կողմից ՀՀ պետական բյուջե վերականգնված միջոցների ծավալներն աճել են 100 անգամ: Այդ մասին հունվարի 9-ին լրագրողներին հաղորդել է ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով ՝ գերատեսչությունը հանդես է եկել վեց տասնյակ օրենսդրական նախաձեռնություններով ։ Շատ շուտով ՀՀ Ազգային ժողովի լիագումար նիստում կքննարկվեն "Պետական վերահսկողական ծառայության մասին" օրենքում և հարակից օրենքների փաթեթում կատարված փոփոխությունները, որոնց համաձայն, ֆինանսաբյուջետային հարցերի վերահսկողության գործառույթները, որոնցով ներկայումս զբաղվում է ֆինանսների նախարարությունը, կփոխանցվեն Պետական վերահսկողական ծառայությանը:
Պետրոսյանը տեղեկացրել է "Արմենիա" բժշկական կենտրոնում իրականացված ուսումնասիրությունների մասին, որոնց հիման վրա հայտնաբերվել են 119 մլն դրամի խախտումներ: Կենտրոնի հետազոտության արդյունքները ներկայումս վիճարկվում են դատարանում: Միաժամանակ, ձեռք բերված տվյալների հիման վրա իրականացվում է  քրեական վարույթ։ Խոսքը պետական պատվերի շրջանակներում տրամադրված պետական բյուջեի գումարի բաշխման ժամանակ խախտումների մասին է։
Գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ ստուգման օբյեկտների ընտրությունն իրականացվում է ընտրանքային սկզբունքով ։ Ստուգումների բոլոր տվյալները փոխանցվում են լիազոր մարմնին, տվյալ դեպքում ՝ Առողջապահության նախարարությանը, որն էլ, իր հերթին, իրականացնում է իր վերահսկողական գործառույթները:
Ռոմանոս Պետրոսյանը բացառել է իր ղեկավարած գերատեսչությունում կոռուպցիոն դրսևորումների հնարավորությունը: Նրա խոսքով՝ ծառայության աշխատակիցներից որևէ մեկը այս կամ այն կոռուպցիոների հետ փոխկապակցված անձ չէ։