Երեքշաբթի, 18 Փետրվարի 2025 12:21
Էկոնոմիկայի նախարարությունն առաջարկում է պետական գանձարանի հաշվին ամբողջությամբ սուբսիդավորել 2025 թվականի գյուղատնտեսական տարվա ապահովագրավճարը
Արմինֆո. Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը, որը համակարգում է երկրի գյուղատնտեսության ոլորտը, առաջարկում է ագրոապահովագրության ներդրման ծրագրի շրջանակում կառավարության միջոցների հաշվին ամբողջությամբ սուբսիդավորել 2025 թվականի գյուղատնտեսական տարվա ապահովագրավճարը, ինչպես նաև ագրոձեռնարկատերերին տրամադրել սուբսիդիա ապահովագրության պայմանագրով նախատեսված ապահովագրավճարի մինչև 80% - ի չափով (ներառյալ): Նախաձեռնությունը զետեղված է իրավական ակտերի միասնական պորտալում:
Նախաձեռնության հեղինակները հիշեցրել են, որ ծրագիրը մեկնարկել է 2020 թվականին։ Մինչև 2023 թվականը ծրագրի ցուցանիշները տարեցտարի ավելացել են։ 2023 թվականին ապահովագրվել է 13 գյուղատնտեսական մշակաբույս՝ 4 ռիսկի առնչությամբ, որոնց ընդհանուր մակերեսը կազմում է 11 662 հա ։ 2023 թվականին ապահովագրավճարը կազմել է 1,8 մլրդ դրամ, իսկ փոխհատուցումը տրամադրվել է 2,7 մլրդ դրամի չափով։
2024 թվականին 2023 թվականին արձանագրված բարձր վնասաբերության պատճառով վերաապահովագրական ընկերությունը դուրս է եկել հայաստանյան շուկայից, և ապահովագրական ընկերությունների ռիսկերը նվազեցնելու նպատակով այդ գործառույթը ստանձնել է ՀՀ կառավարությունը, որը սեփական միջոցների հաշվին սուբսիդավորել է նաև ապահովագրավճարը։
2024 թվականին կարկուտից ապահովագրվել են դեղձը, սալորը, խնձորը, կեռասը, ձմերուկը, սեխը և կարտոֆիլը, իսկ երաշտից՝ հացահատիկային մշակաբույսերը (ցորեն/գարի/վարսակ): Ագրոապահովագրողների ազգային գործակալության տվյալներով ՝ 2024 թվականի գյուղատնտեսական տարվա ընդհանուր ապահովագրավճարը կազմել է շուրջ 21,9 մլն դրամ, կնքվել է ապահովագրության 27 պայմանագիր, ապահովագրված տարածքների ընդհանուր մակերեսը կազմել է շուրջ 247 հա: Կնքված պայմանագրերի արդյունքում ապահովագրված այգիների և վարելահողերի մակերեսը կազմել է շուրջ 247 հա:
Սակայն նույն խնդիրներն առկա են 2025թ. գյուղատնտեսական տարում, ինչի առնչությամբ մշակվել է տվյալ նախագիծը։
Էկոնոմիկայի նախարարությունն առաջարկում է պետական աջակցություն ոչ միայն տնտեսվարող սուբյեկտների ապահովագրավճարների սուբսիդավորման հարցում, այլև ապահովագրական կազմակերպությունների գծով ՝ ապահովագրական վճարների որոշակի շեմը գերազանցելու դեպքում փոխհատուցումներ տրամադրելու միջոցով:
2025 թվականի նախագծի համաձայն՝ Ագրոապահովագրողների ազգային գործակալության անդամ հանդիսացող յուրաքանչյուր ապահովագրական ընկերության կփոխհատուցվի նաև տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից հավաքագրված ապահովագրավճարների ընդհանուր գումարի 200% - ը գերազանցող ապահովագրական վճարների չափը:
Նշվում է, որ այդ նախագծի ընդունման առնչությամբ 2025 թվականի համար անհրաժեշտ ֆինանսավորումը կիրականացվի ծրագրի իրականացման համար ՀՀ պետական բյուջեից էկոնոմիկայի նախարարությանը հատկացված միջոցների հաշվին: