Երկուշաբթի, 31 Մարտի 2025 16:27
Հայաստանն ու Գերմանիան ձեռնամուխ են լինում ֆինանսական համագործակցության
Արմինֆո. Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի՝ Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում նախագահական նստավայրում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ հայկական կողմից, Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Կլաուդիա Բուշը՝ գերմանական կողմից այսօր ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կառավարության միջև ֆինանսական համագործակցության մասին» համաձայնագիր։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հաղորդագրությունում:
Համագործակցության ուղղությունների և բնույթի վերաբերյալ նախարարությունից այլ մանրամասներ չեն հաղորդել:
Նշենք, որ ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, Հայաստանի և Գերմանիայի միջև առևտրաշրջանառությունը 2024 թվականին նվազել է 23,7 տոկոսով՝ կազմելով 486.1 մլն դոլար: Ընդ որում , արտահանումը կրճատվել է 27,3 տոկոսով՝ մինչև 63.6 մլն դոլար՝ ներմուծման 23,2 տոկոսով, մինչև 422.5 մլն դոլար անկման ֆոնին:
Հայաստանը եվրասիական տարածաշրջանում դոնորների աջակցության առաջատար եռյակում է ՝ ըստ ԿԶԵՀ-իՀայաստանը եվրասիական տարածաշրջանում դոնորների աջակցության առաջատար եռյակում է ՝ ըստ ԿԶԵՀ-ի
Անուշիկ Ավետյանը նշանակվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալԱնուշիկ Ավետյանը նշանակվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ
Վիետնամի խորհրդարանի նախագահ. Հայաստանը կարող է կամուրջ լինել Վիետնամ-ԵԱՏՄ շրջանակումՎիետնամի խորհրդարանի նախագահ. Հայաստանը կարող է կամուրջ լինել Վիետնամ-ԵԱՏՄ շրջանակում
Հայաստանն ու ԱՄՀ-ը քննարկում են հարկային ոլորտում բարեփոխումների հնարավորություններըՀայաստանն ու ԱՄՀ-ը քննարկում են հարկային ոլորտում բարեփոխումների հնարավորությունները
«Դեմ Առ Դեմ»՝ «Մի դրամի ուժի» հետ«Դեմ Առ Դեմ»՝ «Մի դրամի ուժի» հետ
2025 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՀ պետական գանձարան հարկային մուտքերն աճել են 13.2%-ով2025 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՀ պետական գանձարան հարկային մուտքերն աճել են 13.2%-ով
Հայաստանը ներկայացված է Wine Travel Awards ամենամյա մրցանակաբաշխության 3 անվանակարգերումՀայաստանը ներկայացված է Wine Travel Awards ամենամյա մրցանակաբաշխության 3 անվանակարգերում