ArmInfo. In the first two months of 2025, Armenia spent almost 1 billion drams more than in the same period last year. This is stated in the information bulletin of the RA Ministry of Finance on the execution of the RA state budget for January-February of this year.
In particular, according to the information, during the reporting period, the revenues of the state budget of the Republic of Armenia amounted to 393.2 billion drams. Compared to the same period last year, the figure increased by 21.2% or 68.7 billion drams.
State budget expenditures amounted to 321.6 billion drams. Compared to the same period last year, state budget expenditures increased by 0.3% or 913.5 million drams.
In January-February 2025, the state budget of the Republic of Armenia was executed with a surplus of 71.6 billion drams compared to 3.8 billion drams for the same period last year.