Երկուշաբթի, 14 Ապրիլի 2025 11:13
ԿԶԵՀ-ը և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակը կզբաղվեն Հայաստանի ոռոգման համակարգի արդիականացմամբ
Արմինֆո. Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամը (ԿԶԵՀ) և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր՝ Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացմանն աջակցելու նպատակով համագործակցության վերաբերյալ:
Ինչպես ԱրմԻնֆո-ին հաղորդել են ԿԶԵՀ մամուլի ծառայությունից, հուշագիրը ենթադրում է համագործակցություն ջրային ռեսուրսների կառավարման բարելավման ուղղությամբ ' Հայաստանում համայնքների դիմակայունության բարձրացման և տնտեսական զարգացման համար: Ըստ համաձայնագրի՝ համատեղ ջանքերն ուղղված կլինեն ոռոգման համակարգերի արդյունավետության բարձրացմանը և արդիականացմանը, ֆերմերների համար ոռոգման ջրի հասանելիության ապահովմանը և ջրօգտագործողների ասոցիացիաների կարողությունների ամրապնդմանը:
Հուշագրի ստորագրումը ամուր հիմք է ստեղծում երկու կազմակերպությունների փորձաքննությունը միավորող համագործակցության համար:
Փաստաթուղթն ստորագրվել է 2025 թվականի ապրիլի 11-ին Երևանում՝ Հայաստանում ՄԱԿ ՊՀԿ գրասենյակի ղեկավար և ներկայացուցիչ Նանա Սկաուի և ԿԶԵՀ գործընկերության դեպարտամենտի տնօրեն Գենադի Վասիլևի կողմից։
Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամը (ԿԶԵՀ) ավելի քան 9 մլրդ ԱՄՆ դոլար ծավալով տարածաշրջանային ֆինանսական մեխանիզմ է, որը հիմնադրվել է 2009 թվականին Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի և Տաջիկստանի կողմից: ԿԶԵՀ-ի նպատակներն են նպաստել հիմնադրամի անդամ պետություններում տնտեսական և ֆինանսական կայունությանը, ինչպես նաև աջակցել դրանց կայուն զարգացմանը:
ՄԱԿ-ի ՊՀԿ-ն աշխարհի խոշորագույն մարդասիրական կազմակերպություններից մեկն է, ունի յուրահատուկ միջազգային փորձ բնական ռեսուրսների կայուն կառավարման և պարենային անապահովության դեմ պայքարի ոլորտում: ՄԱԿ-ի ՊՀԿ-ը մշակում է ուսուցողական ծրագրեր ջրային ռեսուրսների կառավարման ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման փորձի հիման վրա, ներառյալ ՝ կայուն ոռոգման հողագործությունը, երաշտների կանխարգելումը և կլիմայի փոփոխության հետևանքների կառավարումը ՝ շեշտը դնելով ջրօգտագործողներին գործնական հմտությունների փոխանցման վրա: