Երկուշաբթի, 21 Ապրիլի 2025 15:09
Վարկավորման պահպանվող ակտիվությունը հայկական բանկերին թույլ է տալիս երկնիշ տեմպերով ավելացնել շահույթը
Արմինֆո.Վարկավորման պահպանվող ակտիվությունը 2025թ. առաջին եռամսյակում հայկական բանկերին թույլ է տալիս երկնիշ տեմպերով ավելացնել շահույթը։ Այսպես, վարկային պորտֆելի տարեկան 28%-ով աճը՝ մինչև 6.5 տրլն (16.7 մլրդ դոլար), ավելացրել է բանկերի համախառն զուտ շահույթը տարեկան 21% - ով ՝ մինչև 100.6 մլրդ դրամ (256.9 մլն դոլար)։ Այդ մասին են վկայում ԱրմԻնֆո-ի պատրաստած «Հայաստանի բանկերի Էքսպրեսս-ռենքինգի» տվյալները 31.03.2025 թ. դրությամբ։
Դա առավելապես հրահրել է ակտիվների տարեկան 19,6 տոկոս աճ ՝ հասնելով 11,3 տրլն դրամի (28,8 մլրդ դոլար) մեծության։ Սակայն դրանց կառուցվածքում աճ է արձանագրվել նաև արժեթղթերում կատարված ներդրումների մասով՝ 7% - ով, որի ծավալը հասել է 2.1 տրլն դրամի (5.4 մլրդ դոլար)։ Վարկային պորտֆելի մասնաբաժինը ակտիվներում աճել է մինչև 58%, իսկ արժեթղթերում ներդրումները փոքր-ինչ նվազել են՝ մինչև 19%:
Սակայն, նույնիսկ, վարկավորման նման ակտիվության դեպքում տոկոսային եկամուտներն աճել են մի փոքր ավելի զուսպ (21% - ով), քան ոչ տոկոսային եկամուտները (30% - ով), որոնք, հիմնականում, ձևավորվում են քարտային գործառնություններից և դրամական փոխանցումներից: Մինչդեռ, տոկոսային և ոչ տոկոսային ծախսերը ցույց են տալիս գրեթե նույն երկնիշ աճը, համապատասխանաբար, 18% և 22%: