ԱԿԲԱ բանկը 2024թ. շահաբաժինների վճարմանը կուղղի 6.6 մլրդ դրամ
Արմինֆո. ԱԿԲԱ բանկի բաժնետերերը տարեկան ընդհանուր ժողովում որոշել են 2024 թվականին ստացված 28.8 մլրդ դրամ զուտ շահույթից շահաբաժինների վճարմանն ուղղել 6.584 մլրդ դրամ կամ մեկ բաժնետոմսի դիմաց 1100-ական դրամ: Այդ մասին նշված է հունիսի 18-ին հրապարակված Ակբա բանկ-ի հաղորդագրության մեջ: Շահութաբաժինների վճարման մասին որոշման համաձայն ՝ վճարումները պետք է ավարտվեն 2025թ. հունիսի 20-ին:
Ժողովի ընթացքում հնչեցվել է, որ 2024 թվականին բանկը զգալի առաջընթացի է հասել կորպորատիվ կառավարման ոլորտում՝ բարձրացնելով բաժնետերերի և ներդրողների վստահությունը: Այդ առնչությամբ առանձնահատուկ կարևորություն է վերապահված այն փաստին, որ Proparco-ն (Զարգացման ֆրանսիական գործակալության դուստր ընկերություն) 2024 թվականին դարձել է ԱԿԲԱ բանկի բաժնետեր ՝ կապիտալում 10% բաժնեմասով, ինչը վկայում է բանկի նկատմամբ բարձր վստահության մասին։
2024 թվականը ԱԿԲԱ-ի համար նաև միջազգային կազմակերպությունների հետ գործընկերության աննախադեպ զարգացման տարի էր, որը նշանավորվեց ռեկորդային վարկային համաձայնագրերի և ռիսկերի բաշխման գործարքների կնքմամբ: Մասնավորապես, Եվրոպական ներդրումային բանկը (EIB) տրամադրել է 55 մլն եվրո, ԱՄՆ զարգացման ֆինանսավորման միջազգային կորպորացիան (DFC)՝ 50 մլն դոլար, Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալությունը (JICA)՝ 50 մլն դոլար, Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC)՝ 50 մլն դոլար (ռիսկերի բաշխման մեխանիզմի կիրառմամբ ՝ 50/50), Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (EBRD)՝ 50 մլն եվրո: Բացի այդ, 2024 թվականին ԱԿԲԱ Բանկը և American Express-ը հայտարարեցին բազմամյա գործընկերության շրջանակի ընդլայնման մասին։
Ժողովի ընթացքում հնչեցվել է, որ ԱԿԲԱ բանկի 2025թ. ռազմավարության առաջնահերթություններն են նորարարությունը, ներքին արդյունավետությունը և կայուն զարգացումը: Նախատեսվում է զգալիորեն զարգացնել թվային հարթակների հնարավորությունները՝ նոր ծառայությունների և վերլուծական գործիքների ներդրման հաշվին: ԱԿԲԱ-ն վստահորեն նայում է ապագային, շարունակելով ամրապնդել իր դիրքերը ֆինանսական շուկայում ՝ ստեղծելով երկարաժամկետ արժեք իր բաժնետերերի և ողջ հասարակության համար:
ԱԿԲԱ Բանկի Խորհրդի նախագահ Ռաֆայել Սարգսյանը նշել է. "Ակբան շարունակում է ուժեղ կորպորատիվ կառավարման ընկերություն կերտելու իր առաքելությունը։ Մենք ստեղծում ենք թափանցիկ և հաշվետու համակարգ, որտեղ բանկի բաժնետերերի, խորհրդի և ղեկավարության լիազորությունները լավ հավասարակշռված են, և այդ ամենի շահառուն են ոչ միայն բաժնետերերը, այլև բանկի այլ շահակիցները, այդ թվում` բանկի հաճախորդները, բանկի աշխատակիցները, ՀՀ կենտրոնական բանկը, բանկի գործընկերները և ավելի լայն հասարակությունը։ Մեր խնդիրն է լավ հասկանալ նրանց շահերը և հոգ տանել դրանց մասին" ։
ԱԿԲԱ բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը նշել է. "Մենք վայելում ենք միջազգային գործընկերների վստահությունը և ուժեղ ենք այն փորձով, որը կարողանում ենք կուտակել իրենց հետ համագործակցության ընթացքում: Ես կարծում եմ, որ սրանով մենք հստակ ուղերձ ենք տալիս, որ բանկը թափանցիկ է և կանխատեսելի, և բանկի բաժնետոմսերի ձեռքբերումը երկարաժամկետ առումով շատ հաջող և եկամտաբեր ներդրում է": ԱԿԲԱ Բանկի ֆինանսական տնօրեն Ստյոպա Զաքինյանն իր կողմից հավելել է. "Ակբան տարեցտարի գրանցում է կայուն աճ հիմնական բիզնեսի, շահույթի, հաճախորդների թվաքանակի և թվային տեխնոլոգիաների զարգացման առումով։ Եթե միջինացնենք, ապա մենք 4-5 տարվա ընթացքում կրկնապատկել ենք մեր բիզնեսը, ինչը նշանակում է, որ աճը կազմում է տարեկան 15-20% " ։
2024 թվականին ԱԿԲԱ բանկն ապահովել է բարձր երկնիշ աճ հիմնական հաշվեկշռային ցուցանիշներով. ակտիվներն աճել են 18,9% - ով և կազմել 931.7 մլրդ դրամ; վարկային պորտֆելը ՝ 16,8% - ով՝ մինչեւ 629.3 մլրդ դրամ; կապիտալը՝ 22,8% - ով՝ մինչեւ 163.4 մլրդ դրամ, ավանդները և թողարկված պարտատոմսերից ներգրավված միջոցները ՝ 18,9% - ով՝ մինչեւ 623.5 մլրդ դրամ: Բացի այդ, 2024 թվականին  37,9% - ով աճել է acba digital թվային նորարարական համակարգից օգտվողների թիվը՝ մոտենալով 530 հազարին։ ԱԿԲԱ բանկը պահպանում է առաջատարի դիրքը պլաստիկ քարտերի շուկայում ՝ առաջնություն ապահովելով նաև POS-տերմինալների և բանկոմատների քանակով։
Հիշեցնենք, որ մինչ Proparco-ի (<Societe de Promotion et de Participation Pour la Cooperation Economique> Public Limited Company) մուտքը ԱԿԲԱ բանկի կապիտալ՝ բաժնետերերի բաժնեմասային մասնակցությունը հետեւյալն էր. "ԱԿԲԱ Ֆեդերացիա" ՓԲԸ' 81,62%, "Sacam International" SJSC' 4,55%, իսկ մնացած 13,83% - ը' իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձինք են, այդ թվում' ԱԿԲԱ ֆեդերացիայի, Acba Leasing - ի եւ Acba Bank-ի աշխատակիցներ: Proparco-ի կողմից ԱԿԲԱ բանկի բաժնետոմսերի 10%-ը ձեռք բերելուց հետո "ԱԿԲԱ Ֆեդերացիա" ՓԲԸ-ի մասնաբաժինը նվազել է մինչեւ 75%, Sacam International-ի մասնաբաժինը նվազել է մինչեւ 2,24%, իսկ իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձանցը (այդ թվում ' ԱԿԲԱ ֆեդերացիայի, Acba Leasing - ի եւ Acba Bank-ի աշխատակիցներ) մասնաբաժինը նվազել է մինչեւ 12,76%: Proparco ընկերության կողմից ԱԿԲԱ բանկ-ի բաժնետոմսերի 10% - ի ձեռքբերման գործարքը կայացել է 2024 թվականի 4-րդ եռամսյակում ։