Ուրբաթ, 11 Հուլիսի 2025 14:38
Անհուսալի վարկեր ունեցող քաղաքացիներին աջակցության ծրագրով 14.7 հազար հայտ է ներկայացվել. Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն
Արմինֆո. 14 757 հայտ է ներկայացվել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ծրագրով, որն ուղղված է անհուսալի վարկեր ունեցող քաղաքացիներին աջակցությանը: Այդ մասին հուլիսի 11-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հաղորդել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության կենսաթոշակային ապահովության եւ դրամական այլ վճարների վարչության ընտանեկան նպաստների վճարման բաժնի պետ Արմեն Մարգարյանը։
Նա նշել է, որ այդ թվից արդեն հաստատվել է 4400 հայտ, որոնք համապատասխանել են ծրագրի չափանիշներին (քաղաքացին պետք է լինի աշխատանքի տեղավորված, ունենա առնվազն 3 տարվա անհուսալի վարկ, որի մայր գումարը չպետք է գերազանցի 1 մլն դրամը):
Ծրագրի իրականացման համար, ինչպես նշել է Մարգարյանը, այս պահի դրությամբ արդեն հատկացցվել է 398 մլն դրամ։
Ինչպես նշել է նախարարության ներկայացուցիչը, ծրագիրը նպաստել է նաև զբաղվածության մակարդակի բարձրացմանը, քանի որ միայն մեկ ամսվա ընթացքում Հայաստանում աշխատանքի է տեղավորվել շուրջ 1000 մարդ՝ դրա շահառու դառնալու նպատակով:
Մարգարյանը հիշեցրել է, որ ծրագիրը նախատեսում է վարկի գծով կուտակված տույժ-տուգանքների մարում 20% - ի չափով (մնացած 80% - ը Բանկն իր վրա է վերցնում), որոնք, ինչպես միշտ, մի քանի անգամ գերազանցում են վարկի մայր գումարը՝ եկամտահարկի միջոցով:
Նա նշել է, որ ծրագրին մասնակցության հայտեր կարելի է ներկայացնել մինչև 2026 թվականի հունվարի 31-ը: Անհուսալի վարկեր ունեցող քաղաքացիներին աջակցություն կտրամադրվի 24 ամսվա ընթացքում: Ակնկալվում է, որ մինչեւ 2026թ. հունվարի 31-ը ծրագրին կմասնակցի, առնվազն, 131 հազար մարդ (60 թիրախային խմբի):
Հրապարակված հաշվետվությունների և լրացուցիչ պահանջված տվյալների հիման վրա ԱրմԻնֆո-ի պատրաստած Հայաստանի բանկերի ֆինանսական վարկանիշի  31.03.25 թ. տվյալների համաձայն, անհուսալի վարկերի ծավալը գերազանցում է 70 մլրդ դրամը: