Արմինֆո. Հայաստանի հանքարդյունաբերության և մետալուրգիայի ասոցիացիայի անունից շնորհավորում եմ Լիդիան Արմենիայի գործընկերներն Ամուլսարում շինարարական աշխատանքների վերսկսման առթիվ։ Վստահ եմ, որ Ամուլսարի նախագծի երկար սպասված մեկնարկը շոշափելի տնտեսական օգուտներ կբերի երկրին, ինչպես նաև զգալիորեն կամրապնդի Հայաստանի դիրքը արդյունավետ ներդրումային տարածքների համաշխարհային քարտեզում: Ասոցիացիայի ղեկավար Վարդան Ջանյանը այս մասին գրել է իր Facebook-ի էջում:
Նրա խոսքով՝ Ամուլսարի հանքավայրում աշխատանքների վերսկսումը նշանակալի նվաճում է ոչ միայն Lydian-ի, այլև ամբողջ հանքարդյունաբերության և ամբողջ Հայաստանի Հանրապետության համար:
«Համագործակցության և համատեղ ջանքերի շնորհիվ Հայաստանը կարող է ունենալ հզոր, ժամանակակից և զարգացած հանքարդյունաբերություն, որը համապատասխանում է միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին», - ընդգծել է ասոցիացիայի նախագահը:
Հիշեցնենք, որ նախորդ օրը հայտարարվել էր, որ Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի տարբեր ենթակառուցվածքների շինարարության ավարտման աշխատանքները կվերսկսվեն գրեթե յոթ տարվա ընդմիջումից հետո:
Ինչպես հաղորդում է «Լիդիան Արմենիան», հանքավայրի շահագործումը մեծ նշանակություն կունենա երկրի տնտեսական զարգացման համար, մասնավորապես՝ Ամուլսար գյուղի շրջակա համայնքների համար։ Այս առումով նշվում է, որ ոսկու միջազգային ներկայիս գների պայմաններում ընկերությունը նախատեսում է շահագործման ընթացքում տարեկան վճարել 100-120 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով հարկեր և հոնորարներ (պարբերական վճարումներ - խմբ.): «Բացի այդ, կստեղծվի 6 հազար աշխատատեղ, և կանխատեսվում է, որ Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) կաճի ևս 1%-ով», - ամփոփել է ընկերությունը։
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի վերջից ի վեր Ամուլսարի ոսկու հանքավայրը փակվել է բնապահպանական ակտիվիստների կողմից։ Կառավարությունը չի կարողացել կողմնորոշվել հանքի շինարարության վերսկսման հարցում, և դրա վրա աշխատանքները ստիպված են եղել կասեցնել։ Նշենք, որ Ամուլսարի նախագծի ընդհանուր արժեքը կազմում է մոտ 400 միլիոն դոլար։ Հանքի շահագործման տևողությունը գնահատվում է 10.5 տարի, տարեկան նախատեսվում է արդյունահանել միջինը 200 հազար ունցիա ոսկի։ Հանքավայրը պաշարներով երկրորդն է Հայաստանում։ Ընկերության տվյալներով՝ հանքավայրը պարունակում է մոտ 73,733 կգ ոսկի՝ մեկ տոննայի համար 0.78 գ միջին պարունակությամբ, ինչպես նաև 294,367 տոննա արծաթ՝ մեկ տոննայի համար 9.29 գ միջին պարունակությամբ։ Այն գտնվում է երկրի հարավ-արևելքում՝ Ջերմուկ հանգստավայր քաղաքից 13 կմ հեռավորության վրա, Արփա և Որոտան գետերի միախառնման վայրում։