Չորեքշաբթի, 24 Սեպտեմբերի 2025 15:00
Մինչև 2030 թվականը Հայաստանի պետբյուջեի պակասուրդը կկրճատվի մինչև 1% ՝ ներկայիս 5,5% - ից. Վահե Հովհաննիսյան
Արմինֆո. Երկարաժամկետ հեռանկարում Հայաստանը մտադիր է գնալ ծախսերի զսպման և բյուջեի պակասուրդը մինչև 1% կրճատելու ճանապարհով: Այդ մասին սեպտեմբերի 24-ին "Հայաստանի նոր իրականությունը ՝ որպես տնտեսական շոկ" խորագրով պանելային քննարկման ժամանակ ասել է ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ 2026 - 2028թթ. միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի շրջանակներում խնդիր է դրված բյուջեի պակասուրդի կրճատման հաշվին ֆիսկալ կայունություն ապահովել ՝ աստիճանաբար այն հասցնելով ՀՆԱ-ի 2,8 տոկոսի՝ 2025թ. ՀՆԱ - ի 5,5 տոկոսից (4,5 տոկոս ՝ 2026թ., 3,5 տոկոս ՝ 2027թ., 2,8 տոկոս ՝ 2028թ., 1,8 տոկոս ՝ 2029թ. եւ 1 տոկոս ՝ 2030թ.):)
«Նպատակը ցնցումների դեպքում պարտքի ճնշումից խուսափելու համար լրացուցիչ բուֆերներ ստեղծելն է, առավել եւս, որ մենք ապրում ենք պարտքի բարձր տոկոսներով աշխարհում», - նշել է նա:
Այդ քաղաքականությունը երկարաժամկետ հեռանկարում իրականացնելու համար ՀՀ-ն պետք է գնա ծախսերի զսպման ՝ այդ արդյունավետությունը բարձրացնելու ճանապարհով։ Դա թույլ կտա պարտքը պահել շրջանակում եւ անհրաժեշտության դեպքում առանց ավելորդ ցնցումների դիմակայել անկայունությանը, ընդգծել է ֆինանսների նախարարը։
Դրա համար, ըստ ՄԺԾԾ-ի, անհրաժեշտ կլինի տարեկան կրճատել ՀՆԱ-ում բյուջետային ծախսերի մասնաբաժինը մոտ 1 տոկոսային կետով, մինչդեռ, ՀՆԱ-ում ընթացիկ ծախսերը կնվազեն ֆիսկալ համախմբման իրականացման նպատակին համապատասխան,  իսկ կապիտալ ծախսերը կկայունանան  պատմական մակարդակից զգալիորեն բարձր մակարդակի վրա ՝ նպաստելով ենթակառուցվածքների տնտեսական և անվտանգության ամրապնդմանը: ՀՆԱ-ում կապիտալ ծախսերի մասնաբաժինը մինչև 2028 թվականը կկայունանա ՀՆԱ-ի 5,9% միջին մակարդակում, մինչդեռ, ընթացիկ ծախսերն աստիճանաբար կնվազեն՝ 2026 թվականի 24,3%-ից մինչև ՀՆԱ-ի 22,7%՝ 2028 թվականին: