Չորեքշաբթի, 1 Հոկտեմբերի 2025 16:14
Էկոնոմիկայի նախարարը հույս ունի, որ մինչև տարեվերջ հայկական ավիաընկերությունները կլքեն Եվրոպայի "սև ցուցակը"
Արմինֆո. Հայկական ավիաընկերությունների դուրս բերումն Ավիացիոն անվտանգության եվրոպական հանձնաժողովի (EU Air Safety List) "սեւ ցուցակից" առայժմ հարցականի տակ է:
Այնուամենայնիվ, Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գեւորգ Պապոյանը իրավիճակի առնչությամբ բավականին դրական է տրամադրված։ Հոկտեմբերի 1-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նա հաղորդել է, որ պատասխանատու գերատեսչությունը՝ Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությունը, ակտիվ աշխատանք է տանում եվրոպացի գործընկերների հետ։
«Դուք գիտեք, որ կա միջոցառումների մեծ ցանկ, որոնք պետք է իրականացնի հայկական կողմը ։ Եվ մենք հետեւողականորեն առաջ ենք գնում ՝ մեկը մյուսի հետեւից կատարելով պահանջները։ Որքան ինձ հայտնի է, մնացել են վերջին 2 միջոցառումները։ Եվ հուսով եմ, որ մինչեւ տարեվերջ մեզ արդեն կհաջողվի դուրս գալ "սեւ ցուցակից", - նշել է նախարարը։
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականին Եվրոպական հանձնաժողովը թարմացրել է ավիացիոն անվտանգության ցանկը (EU Air Safety List), որի համաձայն, Հայաստանում հավաստագրված բոլոր ավիաընկերություններն իրավունք չունեն թռիչքներ իրականացնել դեպի Եվրամիության երկրներ ՝ բացառությամբ տարհանման և հումանիտար չվերթների, ինչպես նաև բժշկական նպատակներով իրականացվող չվերթների: Որոշումը կայացվել է Հայաստանի քաղավիացիայի կոմիտեի և հայկական վեց ավիաընկերությունների հետ լսումներից հետո:
Չնայած դրան՝ 2021 թվականի նոյեմբերի 15-ին Հայաստանը ԵՄ-ի հետ ստորագրել է ընդհանուր ավիացիոն համաձայնագիր։ Ըստ փաստաթղթի՝ հայկական և եվրոպական ավիաընկերությունները կկարողանան ազատ թռչել, եթե Հայաստանը շարունակի բարեփոխումները ավիացիոն անվտանգության, օդային տրանսպորտի կառավարման, շրջակա միջավայրի պաշտպանության և այլ առանցքային ոլորտներում: Բայց միայն այն դեպքում, եթե Հայաստանը շարունակի իր օրենսդրությունը ԵՄ ավիացիոն կանոնակարգին և չափանիշներին համապատասխանեցնելու գործընթացը՝ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ավիացիոն անվտանգությունը, օդային տրանսպորտի կառավարումը, շրջակա միջավայրի անվտանգությունը, տնտեսական կարգավորումը, սպառողների պաշտպանությունը և այլն:
Ս. թ. մարտին ոլորտի պատասխանատուները հայտարարեցին, որ Հայաստանն ամբողջությամբ կատարել է Եվրոպական միության ավիացիոն "սև ցուցակից" դուրս գալու գործողությունների ծրագրի շրջանակներում նախատեսված իր բոլոր պարտավորությունները: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանի խոսքով ՝ բոլոր 41միջոցառումները ամբողջությամբ իրականացվել են։ Փոխնախարարի հավաստմամբ՝ կատարված աշխատանքներն ամփոփված են, դրանց արդյունքներն ուղարկվել են ԵՄ, որտեղից հայկական կողմն ակնկալում է դրական արձագանք: