Չորեքշաբթի, 1 Հոկտեմբերի 2025 17:39
Նախարար․ 2026 թվականի հունվարի 1-ից կենսաթոշակառուներին, որոնք իրենց քարտերից իրականացնում են ապրանքների և ծառայությունների գնումներ, հետվճարի շեմը կբարձրացվի մինչև 20%
Արմինֆո. Կենսաթոշակների բարձրացման հարցը լուծելու համար կիրառվում են տարբեր գործիքներ։ Այդ մասին հոկտեմբերի 1-ին ԱԺ-ում կառավարական ժամին հայտարարել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը ՝ պատասխանելով ԱԺ պատգամավոր Թադեւոս Ավետիսյանի հարցին։
Պատգամավորը, մասնավորապես, հիշեցրել է, որ կառավարության ծրագրով նախատեսվում էր մինչև 2026 թվականը նվազագույն կենսաթոշակը հասցնել նվազագույն սպառողական զամբյուղի, իսկ կենսաթոշակի միջին չափը ՝ սպառողական զամբյուղի արժեքի: Միաժամանակ, նվազագույն աշխատավարձը նախատեսվում էր հասցնել 85 հազար դրամի ։ Մինչդեռ, այսօր 500 հազարից ավելի կենսաթոշակառուների միջին կենսաթոշակը կազմում է 49 հազար դրամ՝ այն դեպքում, երբ սպառողական զամբյուղի արժեքը մեկ անձի համար կազմում է 86 հազար դրամ: Պատգամավորը հետաքրքրվել է, թե ինչպես են թոշակառուները գոյատևում նման իրավիճակում:
Այդ առնչությամբ Թորոսյանը հիշեցրել է թոշակառուներին հետվճարի ծրագրի մասին, ինչը թույլ է տալիս նրանց սեփական ձեռքով բարձրացնել իրենց թոշակը։ Նախարարը տեղեկացրել է, որ 2026 թվականի հունվարի 1-ից հետվճարի շեմը ներկայիս 12% - ից բարձրացվելու է մինչեւ 20%, ինչը կհանգեցնի միջին կենսաթոշակի 3-3, 5 հազար դրամով բարձրացման: Նախարարը կարևորել է այս գործիքի ակտիվ կիրառումը, որը թույլ կտա լուծել մի շարք խնդիրներ