Երկուշաբթի, 6 Հոկտեմբերի 2025 20:02
2025թ. հունվար-օգոստոսին Հայաստանում տնտեսական ակտիվության աճը դանդաղել է մինչև 7,1%, իսկ արտաքին առևտուրը նվազել է 41,1%-ով
Արմինֆո. Հայաստանում տնտեսական ակտիվության աճը 2025թ. հունվար-օգոստոսին դանդաղել է մինչև տարեկան 7,1% (2024թ.նույն ժամանակահատվածի 9% - ից) ։
Ընդ որում, արդյունաբերության հատվածը, որը մեկ տարի առաջ հանդես էր գալիս որպես աճի շարժիչ ուժ, ներկայիս անկմամբ թուլացնում է տնտեսական աճի տեմպերը։ Ինչպես վկայում են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի վերջնական տվյալները, դա ուղեկցվում է արտաքին առևտրի միտման վատթարացմամբ ՝ էական աճից մինչև ծանրակշիռ անկում ։
Վիճակագրության համաձայն, Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2025թ. հունվար-օգոստոսին կազմել է 5 տրլն. դրամ (12.9 մլրդ դոլար)՝ նվազելով տարեկան 41.1% - ով (մեկ տարի առաջվա 79.6% աճի դիմաց) ։ Դա պայմանավորված է եւ արտահանման, եւ ներմուծման արտահայտված անկմամբ, համապատասխանաբար, տաարեկան 48,8 եւ 34,9 տոկոսով, այն դեպքում, երբ անցյալ տարի երկու ցուցանիշներն էլ զգալի աճ են արձանագրել՝ 2,1 անգամ (արտահանում) և 59,3% (ներմուծում): Արդյունքում՝ արտահանման բացարձակ մեծությունը 2025թ. հունվար-օգոստոսին կազմել է 1.9 տրլն դրամ (5 մլրդ դոլար), իսկ ներմուծմանը ՝ 3.1 տրլն դրամ (7.9 մլրդ դոլար)։