Երկուշաբթի, 22 Դեկտեմբերի 2025 13:16
Հաստատվել է մինչև 2030 թիվը եւ մինչեւ 2045 թվականը ԵԱՏՄ շրջանակում տնտեսական գործընթացների հետագա զարգացման մասին հռչակագրի իրականացման "ճանապարհային քարտեզը"
Արմինֆո Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հարթակներում հաստատվել է մինչև 2030 թվականը և մինչև 2045 թվականն ընկած ժամանակահատվածում ԵԱՏՄ շրջանակներում տնտեսական գործընթացների հետագա զարգացման մասին հռչակագրի իրականացման միջոցառումների ծրագիրը (ճանապարհային քարտեզը):
Ինչպես հաղորդում Է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը, ծրագիրը Հանձնաժողովի և Եվրասիական տնտեսական միության պետությունների փորձագետների գրեթե երկու տարվա աշխատանքի արդյունք է: Այն պարունակում է մինչև 2030 թվականը համակարգային միջոցառումների համալիր ՝ ինտեգրման զարգացման, միության երկրների տնտեսական զարգացման մակարդակների մերձեցման, տնտեսական համագործակցության ոլորտների ընդլայնման, կարգավորող միջավայրի կատարելագործման ուղղությամբ ։ Ծրագրում հատուկ ուշադրություն է դարձվել ժամանակակից, տեխնոլոգիապես զարգացած և կայուն գործարար միջավայրի ստեղծման պայմանների զարգացմանը ՝ ինտեգրացիոն փոխգործակցության առանցքային ոլորտներում և ճյուղերում ՝ տեխնիկական կարգավորման, տրանսպորտի, առևտրի, մաքսային ոլորտում, նույնականացման միջոցներով ապրանքների մակնշման օրակարգի իրականացման հաշվին։
Փաստաթղթում ներառվել են նաև արհեստական բանականության ոլորտում եվրասիական "հնգյակի" պետությունների փոխգործակցության և համագործակցության զարգացմանն ուղղված միջոցառումները: Կմշակվեն արհեստական բանականության կողմից ստեղծված կամ դրա օգտագործմամբ մտավոր սեփականության օբյեկտների իրավական պահպանության հնարավոր մոտեցումները, ինչպես նաև կպատրաստվի 2026-2030 թվականների համար ԱԲ ոլորտում համագործակցության զարգացման առանձին ծրագիր:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիների համար ինտեգրման ներուժի բացահայտմանը։ Նախատեսվում է զարգացնել համագործակցությունը աշխատանքի տեղավորման պետությունում աշխատողների և նրանց ընտանիքների անդամների համար բժշկական օգնության մատչելիության բարձրացման ուղղությամբ, մշակել մոտեցումներ "հնգյակի" բոլոր երկրների տարածքներում միջազգային ռոումինգում բջջային կապի ծառայությունների հարմարավետ սակագների սահմանման վերաբերյալ: Փաստաթղթում շեշտը դրվում է նաև միջազգային գործունեության շրջանակներում խնդիրների վրա, որոնք ուղղված են միջազգային ասպարեզում ԵԱՏՄ-ի ՝ որպես տնտեսական ձգողականության բևեռի գործունեության ապահովմանը:
Ընդհանուր առմամբ՝ ճանապարհային քարտեզում ներառվել է 340 միջոցառում ՝ ուղղված հռչակագրի 62 ուղղությունների իրականացմանը։ Նախատեսվում է ընդունել շուրջ 130 նորմատիվ իրավական ակտ, մի շարք փոփոխություններ կատարել ԵԱՏՄ մասին պայմանագրում և միության Մաքսային օրենսգրքում, պատրաստել ավելի քան 100 վերլուծական նյութ:
Մինչև 2030 թվականը և մինչև 2045 թվականն ընկած ժամանակահատվածում ԵԱՏՄ շրջանակներում տնտեսական գործընթացների հետագա զարգացման մասին հռչակագիրը ստորագրվել է ԵԱՏՄ պետությունների ղեկավարների կողմից 2023 թվականի դեկտեմբերի 25-ին։