Արմինֆո. Կապսի ջրամբարը կառուցվելու է, իսկ գյուղը՝ վերաբնակեցվելու։ Այդ մասին ճեպազրույցի ժամանակ լրագրողներին հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ մեկնաբանելով Կապսի ջրամբարի կառուցման նախագծի կասեցումը։
Նա պարզաբանել է, որ նման ելքի պատճառը կապալառուի կողմից պայմանագրային պարտավորությունները չկատարելն է։ "Մենք խզել ենք նրա հետ պայմանագիրը եւ նոր գործընկեր ենք փնտրելու", - ընդգծել է կառավարության ղեկավարը:
Փաշինյանն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ մրցութային ընթացակարգերն իրականացվել են միջազգային գործընկերների կողմից հաստատված գործընթացներին համապատասխան: «Խոշոր կապիտալ ծրագրերն այդպիսին են, աշխարհի բոլոր երկրներում լինում են դեպքեր, երբ դրանք ժամանակին չեն իրականացվում։ Այո, իմ խոստումը չի կատարվել, քանի որ կապալառուն չի կատարել իր խոստումները: Բայց իմը, այսպես թե այնպես, կկատարվի, բայց նա այլևս չկա", - ասել է նա:
Վարչապետը նաև ընդգծել է, որ պետք է սովորել լուծել ծագող խնդիրները և կանխել դրանց առաջացումը, այլ ոչ թե հենվել միայն այն արտահայտությունների վրա, որ մենք դարեր շարունակ կառուցել իմացող ազգ ենք:
Նշենք, որ երեկ հայտնի էր դարձել այն մասին, որ Շիրակի մարզի Կապսի ջրամբարի շինաշխատանքները դադարեցված են։
Մեկ օր առաջ ջրամբարի շինհրապարակում տեղի էր ունեցել շինարարների բողոքի ակցիա։ Պատճառը աշխատանքների պատվիրատուի՝ Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի կողմից կապալառուի՝ չինական ընկերության հետ պայմանագրի միակողմանի լուծումն էր: Շինարարներից մեկի ասելով ՝ իրենց տեղեկություններ են հասել, որ նախագծի ֆինանսավորման հետ կապված խնդիրներ կան։ Արդյունքում՝ մի քանի տասնյակ մարդ՝ վարորդներ, շինարարներ և օժանդակ անձնակազմը (նրանց խոսքով ՝ մոտ 100 մարդ), առանց բացատրության, մնացել են առանց աշխատանքի։ Կասեցվել է նաև Ջրաձոր գյուղի բնակիչների վերաբնակեցման գործընթացը (նոր գյուղում, որը տեղակայվելու է ջրամբարի հարևանությամբ, նախատեսվում է բնակեցնել շուրջ 350 բնակիչ):
Պայմանագիրը լուծարելու գործընթացն սկսվել է նախարարության նախաձեռնությամբ։ Պայմանագրի ժամկետները խախտվել էին, նախատեսված աշխատանքները գրաֆիկի համաձայն չեն կատարվել։ Այս պահի դրությամբ կատարվել է աշխատանքների 16 տոկոսը։
Կապսի ջրամբարի շինարարությունը սկսվել էր 1975 թվականին և դադարեցվել էր 1988 թվականի երկրաշարժի պատճառով (110 մլն խմ նախագծային հզորությամբ, գտնվում է Շիրակի մարզում, Գյումրի քաղաքից 22 կմ դեպի հյուսիս-արևմուտք, Ախուրյան գետի հովտում): 2023 թվականի մայիսի 18-ին պաշտոնապես դրվել է ջրամբարի հիմքը։ Աշխատանքների առաջին փուլը նախատեսվում էր ավարտել 2026 թվականի ապրիլին ։ Ծրագրի առաջին փուլում նախատեսվում է ավարտին հասցնել 25 մլն խմ ջրի տարողությամբ ջրամբարի կառուցումը ։ Երկրորդ փուլում նախատեսվում է ենթակառուցվածքը հասցնել 60 մլն խմ-ի ։ Նախագծով նախատեսվում է Կապսի ջրամբարի պատվարի օժանդակ կառույցների կառուցում, Ախուրյան գետի ջրաբանական դիտարկումների կետերի կահավորում (Արփի լճից մինչև Ախուրյանի ջրամբար), լրացուցիչ կայանների կառուցում, տվյալների կենտրոնացված բազայի ստեղծում (SCADA համակարգ): Պատվարի և օժանդակ կառույցների շինարարության ավարտն, առաջին հերթին, կապահովի բնակավայրերի անվտանգությունը ստորին հոսանքում, կբարձրացնի Շիրակի մարզում և Ախուրյանի ջրամբարի աջ ափին գտնվող 12 325 հա հողատարածքների ջրամատակարարման մակարդակը: Հնարավորություն կստեղծվի 2280 հա հողատարածքի մեխանիկական ոռոգումը փոխարինել ինքնահոս ոռոգմամբ, ինչը թույլ կտա խնայել տարեկան 1,3 մլն կվտժ էլեկտրաէներգիա: Կանոնավոր ոռոգման արդյունքում կավելանա գյուղմթերքի արտադրությունը, իսկ ջրի հաշվառման հուսալի համակարգի տեղադրումը կբարձրացնի ջրի կառավարման և մոնիտորինգի մակարդակը:
Նախագիծը ֆինանսավորվում է KfW վարկային միջոցների և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության համաֆինանսավորման հաշվին: Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 95,2 մլն եվրո, այդ թվում փոխառու միջոցները ՝ 68,5 մլն եվրո։ Վարկային համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել 2019 թվականի հունիսի 29-ին, միջոցների օգտագործման վերջնաժամկետը սահմանվել է 2019 թվականի դեկտեմբերի 30-ը, սակայն այնուհետև ժամկետը երկարաձգվել է մինչև 2024 թվականի հունիսի 30-ը: 2024 թվականի դեկտեմբերի վերջին կառավարությունը երկարաձգել է այդ վարկային միջոցների հասանելիության ժամկետը մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 30-ը։