Արմինֆո.Հայաստանի Կենտրոնական բանկը 2026 թվականի համար կանխատեսում է ՀՆԱ-ի 6,3 - 4,1 տոկոս աճ, այնուհետև 2027 թվականին՝ 4,9-5,3 տոկոս ՝ ակնկալելով նաև արտաքին առևտրի դինամիկայի բարելավում։ 2025 թվականին, Կենտրոնական բանկի գնահատմամբ, ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 5,9 տոկոս (2024 թվականի փաստացի 5,9 տոկոս աճին համանման)։ Արդյունքում՝ ՀՆԱ-ի բացարձակ մեծությունը 2025 թվականին կավելանա մինչև 11.2 տրլն դրամ (2024 թվականի 10.2 տրլն դրամից), 2026 թվականին մինչև 12-12.3 տրլն դրամ և 2027 թվականին մինչև 13-13.3 տրլն դրամ հետագա առաջընթացով։ Այդ մասին նշվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի ՝ "2025թ. 4-րդ եռամսյակի դրամավարկային քաղաքականությունը" դեկտեմբերյան զեկույցում։
Այսպիսով, Կենտրոնական բանկը, անցնելով դրամավարկային քաղաքականության մշակման նոր կատարելագործված համակարգին (FPAS MARK II), 2024 թվականից ՀՆԱ-ի կանխատեսումը սկսել է հաշվարկել Case A և Case B սցենարներով: Մասնավորապես, Case A սցենարները ենթադրում են դրամավարկային քաղաքականության՝ շուկայական սպասումները գերազանցող դրույքաչափեր, հաշվի առնելով, որ ռիսկերի և անորոշությունների գործոնները կարող են տնտեսության մեջ ձևավորել ավելի բարձր գնաճային միջավայր: Case B սցենարները ենթադրում են դրամավարկային քաղաքականության ավելի ցածր տոկոսադրույքներ, քան շուկայական սպասումները, հաշվի առնելով, որ ռիսկերի և անորոշությունների գործոնները կարող են տնտեսության մեջ ձևավորել գնանկումային կամ ցածր գնաճային միջավայր: Ընդ որում, Case A սցենարները նախատեսում են պահանջարկի ընդլայնում և առաջարկի զսպում, իսկ Case B սցենարները, ընդհակառակը՝ պահանջարկի զսպում և առաջարկի ընդլայնում: