Արմինֆո. "Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր" ընկերության գործունեությունը գնահատվում է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) սահմանած որակի ցուցանիշներով, որոնք ուղղակիորեն կապված են պլանային և վթարային անջատումների քանակի հետ: Այդ մասին փետրվարի 16-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հաղորդել է հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը, պատասխանելով հարցին, թե ինչով է պայմանավորված ՀԾԿՀ-ի մերժումը հաստատել "ՀԷՑ" ՓԲԸ նախկին սեփականատերերի առաջարկած 47 մլրդ դրամ արժողությամբ ներդրումային ծրագիրը, որպեսզի այսօր տարեկան 37 մլրդ դրամ ներդրումների թիվը ներկայացվի որպես զգալի առաջընթաց:
ՀԾԿՀ ղեկավարի խոսքով՝ տարեկան ներդրումների ծավալը հաստատվում է տասնամյա ծրագրի շրջանակներում և կազմում է տարեկան 37 մլրդ դրամ: Մեսրոպյանը նշել է, որ առաջին հայացքից կարող է տպավորություն ստեղծվել ներդրումների աճին աջակցելու անհրաժեշտության մասին։ Սակայն ՀԾԿՀ-ի գնահատմամբ՝ ընկերության գործունեությունն ուղղակիորեն կապված է պլանային և վթարային անջատումների քանակի հետ։ Հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ մի քանի տարվա ընթացքում "Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի" ներդրումների զգալի մասն ուղղվել է նոր բաժանորդների միացմանը, մինչդեռ, ենթակառուցվածքների արդիականացման եւ վերանորոգման ֆինանսավորումը մնացել է ոչ պատշաճ մակարդակի վրա:
Նա հավելել է, որ ցանցերի նախկին ղեկավարությունն անցյալ տարի առաջարկել էր 10 մլրդ դրամով ավելացնել ներդրումների ծավալը՝ ծառայությունների որակի գնահատման մոտեցումը վերանայելու պայմանով։ Մասնավորապես, ընկերությունը պնդել է, որ անջատումների թվի ակնկալվող աճը հաշվի չառնվի հանձնաժողովի կողմից հաստատված որակի ցուցանիշները հաշվարկելիս։ Արդյունքում՝ ՀԾԿՀ-ն չի ընդունել այդ առաջարկը։ "Նախորդ տարիներին անջատումների քանակի նորմատիվներին համապատասխանությունն ապահովվել է, այդ թվում՝ պլանային աշխատանքների կրճատման հաշվին։ Դա էլ պատճառ դարձավ, որ "ՀԷՑ" - ի ներդրումային ծրագիրը մերժվի", - ասել է հանձնաժողովի նախագահը։ Նա նաև նշել է, որ 2025 թվականին "Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի" ներդրումների ծավալը կազմել է 28 մլրդ դրամ ։ Ընդ որում, երկրի էլեկտրաէներգետիկ ոլորտում, ընդհանուր առմամբ, ներդրվել է 31 մլրդ դրամ։
Հանձնաժողովի նախագահը նաեւ նշել է, որ ընկերության ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը ձեռնարկել է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները արդյունավետ կառավարում ապահովելու համար:
Նշենք, որ ՀԾԿՀ-ի 2025 թվականի նոյեմբերի 17-ի որոշմամբ "Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր" ՓԲԸ-ն զրկվել է էլեկտրաէներգիայի բաշխման լիցենզիայից։ Որոշման մեջ նշված են խախտումներ, որոնք հանձնաժողովը նկատել է ընկերության գործունեության մեջ ։ Մասնավորապես, մի դեպքում խոսքը 134,8 հազար կվտ/ժամ հավելագրման մասին է, իսկ մյուսում' 11,3 հազար կվտ/ժամ չհաշվառելու մասին: Հաշվվում են նաև նոր բաժանորդների միացումների մի քանի հազար ուշացումներ, իսկ ՀԷՑ-ի գույքի վարկային երաշխիքների ընդհանուր քանակը մոտեցել է 690 մլն ԱՄՆ դոլարի։ Շարունակվել է էլեկտրամատակարարման ցուցանիշների վատթարացման միտումը, որի միջին տևողությունն աճել է 4,2% - ով ։
Հիշեցնենք նաև, որ նախորդ տարվա հունիսի 18-ին իրավապահ մարմինները ձերբակալել էին, ապա դատարանը կալանավորել էր խոշոր գործարար, "Տաշիր" ընկերությունների խմբի ղեկավար Սամվել Կարապետյանին ՝ սահմանադրական կարգը տապալելու կոչեր անելու մեղադրանքով: Դա տեղի էր ունեցել միայն այն պատճառով, որ վերջինս, հանդես գալով ի պաշտպանություն Հայ Առաքելական Եկեղեցու, հարցազրույցում հայտարարել էր․ «Մենք մեր ձևով կմիջամտենք, եթե քաղաքական գործիչները չկարողանան կատարել այդ գործառույթը»: Կարապետյանի կալանավորումից հետո իշխանությունները Կարապետյանների ընտանիքից, փաստացի, խլել են ՀԷՑ-ի կառավարումը՝ ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելով "Քաղաքացիական պայմանագիր" կուսակցության անդամ Ռոմանոս Պետրոսյանին: